RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

75. rocznica ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz-Birkenau

Rotmistrz Witold Pilecki (fot. ipn.gov.pl)
Rotmistrz Witold Pilecki (fot. ipn.gov.pl)

W sobotę wieczorem odbędzie się koncert „Pilecki. Ucieczka do wolności” L.U.C Łukasza Rostkowskiego, połączony z pokazem multimadialnym rysunków Przemysława Truścińskiego. Koncert jest głównym punktem Festiwalu „Pilecki. Po stronie wolności” zorganizowanego tuż przed rocznicą ucieczki rotmistrza Pileckiego z Obozu w Auschwitz-Birkenau.

„Szanujcie naszych bohaterów”. Inka, Ulmowie i Pilecki w spocie #RespectUs

W ramach kampanii #RespectUs ukazał się nowy film, w którym młodzi Polacy przedstawiają postaci polskich bohaterów II wojny światowej. – Szanujcie...

zobacz więcej

Głównym tematem festiwalu „Pilecki. Po stronie wolności” będzie misja i rocznica ucieczki rotmistrza z obozu Auschwitz-Birkenau – powiedział Tomasz Stefanek z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

W piątek dancingiem w przedwojennej konwencji lat 30. XX wieku w Polsce rozpoczął się festiwal „Pilecki. Po stronie wolności”.

Wydarzenie potrwa do poniedziałku. Historyk Tomasz Stefanek z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego wyjaśnił, że inspiracją dla dancingu z lat 30. był fragment biografii Pileckiego, opowiadający o czasach, gdy mieszkał on w Sukurczach, w województwie Nowogrodzkim (obecnie Białoruś – PAP).

W sobotę odbędzie się targ śniadaniowy przy al. Wojska Polskiego 4, podczas którego organizatorzy nawiążą do przedwojennych doświadczeń Pileckiego, który założył w Sukurczach pierwsze w okolicy kółko rolnicze i spółdzielnię mleczarską, dzięki czemu lokalni rolnicy bronili się przed narzucanymi niskimi cenami żywności.

Wieczorem tego samego dnia zaplanowano w warszawskim Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego koncert Łukasza „L.U.C.” Rostkowskiego połączonego z animowanymi ilustracjami Przemysława „Trusta” Truścińskiego pt. „Pilecki. Ucieczka do Wolności”.

– Staraliśmy się zainteresować Łukasza L.U.C. Rostkowskiego historią misji Pileckiego w obozie Auschwitz-Birkenau i jego brawurowej ucieczki stamtąd. Poza koncertem będzie to multimedialne widowisko z rysunkami Przemysława „Trusta” Truścińskiego, które ożywione przez animację – razem z muzyką – opowiedzą tą historię w Forcie Sokolnickiego – powiedział Stefanek.

W niedzielę z pod Pomnikiem Pileckiego na warszawskim Żoliborzu wyruszy spacer śladami Witolda Pileckiego. Będzie można zobaczyć miejsca gdzie Pilecki dał się pojmać Niemcom w łapance oraz gdzie walczył w Powstaniu Warszawskim.

Koniec trasy zaplanowano w Muzeum Żołnierzy Wyklętych I Więźniów Politycznych PRL, dawnym areszcie śledczym na Mokotowie, gdzie był Witold Pilecki był więziony i gdzie został zamordowany.

Później odbędzie się maraton filmowy w warszawskiej „Kinotece”, gdzie wyświetlone zostaną filmy: „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Aktorzy prowincjonalni” Agnieszki Holland i „Ucieczka z kina »Wolność«” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego. Festiwal zostanie zakończony poniedziałkową debatą pt. „Pilecki. Świadek ludobójstwa”, w Domu Innowacji Społecznych w Warszawie.

Jak mówił Stefanek „kluczowym tematem rozmowy będzie rocznica ucieczki rtm. Pileckiego z obozu Auschwitz-Birkenau”. Dyskusja będzie dotyczyła także powstającej biografii Witolda Pileckiego autorstwa Jacka Fairweathera (walijski dziennikarz i korespondent wojenny w Iraku i Afganistanie – PAP), który będzie jednym z uczestników debaty. W dyskusji weźmie też udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin i scenarzysta Wojciech Tomczyk. Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Program Trzeci Polskiego Radia.

źródło:

Zobacz więcej