RAPORT

Prorosyjska era Tuska

73. rocznica wyzwolenia obozu Ravensbrück

Zapłonęły znicze przy najważniejszych dla Polski miejscach pamięci w KL Ravensbrück. W sobotę, 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego upamiętniły byłe więźniarki. Przyjechały wraz z rodzinami. Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w niedzielę, z udziałem m.in. pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy i wiceministra kultury Jarosława Sellina.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego podjęła byłe więźniarki KL Ravensbrück

1 września w 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zaprosiła do Trybunału Konstytucyjnego byłe...

zobacz więcej

Na sobotę zaplanowano też pokaz prezentacji multimedialnej, którą przygotowała młodzież z pomocą nauczycieli oraz edukatorów z Instytutu Pamięci Narodowej.

Główne uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia niemieckich obozów Ravensbrück i Sachsenhausen odbędą się w niedzielę.

Obok pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy i wiceministera kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina weźmie w nich udział m.in. ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Największy w Rzeszy obóz koncentracyjny dla kobiet

Obóz w Ravensbrück powstał w 1939 r. i był największym na terenie Niemiec obozem koncentracyjnym dla kobiet. Do końca wojny przeszło przez niego ponad 130 tys. kobiet i dziewcząt z kilkudziesięciu krajów Europy. Ponad 90 tys. zamordowano lub zmarły w wyniku głodu, chorób i dokonywanych na nich eksperymentów medycznych.

Wśród więzionych tam kobiet było 30-40 tys. Polek, z których wiele deportowano tam po upadku Powstania Warszawskiego; 17 tys. Polek zginęło. W oddziałach Ravensbrueck więziono też 20 tys. mężczyzn.

Obóz koncentracyjny Sachsenhausen powstał w lipcu 1936 r. w okolicy miasta Oranienburg, około 30 km na północ od Berlina. Działał do 22 kwietnia 1945 r.

Był początkowo miejscem, w którym przetrzymywano politycznych przeciwników Hitlera z Niemiec. W czasie wojny do Sachsenhausen deportowano obywateli podbitych i okupowanych przez III Rzeszę krajów w Europie. W obozie przetrzymywano między innymi 169 profesorów i pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz polskich księży. Więźniem Sachsenhausen był też gen. Stefan Rowecki „Grot”, dowódca Armii Krajowej, zamordowany w obozie w sierpniu 1944 r.

W latach 1936-45 w KL Sachsenhausen i jego podobozach więziono ponad 200 tys. osób. Kilkadziesiąt tysięcy z nich zginęło; dokładną liczbę ofiar trudno ustalić.

W 2010 roku kwiecień został decyzją Senatu ustanowiony miesiącem pamięci o ofiarach obozu Ravensbrück.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej