Korea Płn. zawiesza próby jądrowe i rakietowe

Przywódca Korei Płn. Kim Jong Un ogłosił przerwanie testów nuklearnych i rakietowych (fot. PAP/EPA/KCNA)

Korea Północna zawiesza próby nuklearne i testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych oraz zamyka obiekt, w którym przeprowadzane są próby nuklearne – podaje południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap, cytując Centralną Koreańską Agencję Informacyjną Korei Północnej (KCNA).

Kim Dzong Un chce „dynamicznie rozwijać” stosunki z Koreą Płd.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un powiedział delegacji południowokoreańskiej, która przebywa z wizytą w Pjongjangu, że jest zdecydowany...

zobacz więcej

Decyzja o wstrzymaniu prób atomowych i rakietowych zapadła w piątek podczas posiedzenia Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei.

„Od 21. kwietnia Korea Północna wstrzymuje próby jądrowe i starty międzykontynentalnych rakiet balistycznych” – głosi komunikat przekazany przez agencję KCNA, który cytuje południowokoreańska agencja prasowa.

Kim Dzong Un miał także zapowiedzieć zamknięcie północnokoreańskiego ośrodka badań jądrowych.

Według agencji KCNA Kim Dzong Un powiedział członkom Komitetu Centralnego, uzasadniając decyzję o wstrzymaniu prób jądrowych i rakietowych, że rozwój wojskowego programu atomowego zakończył się powodzeniem i nie ma już potrzeby prowadzenia kolejnych testów.

Tajne rozmowy wysłannika Trumpa w Korei Północnej

Nominowany na sekretarza stanu USA Mike Pompeo spotkał się w ubiegłym tygodniu w Korei Północnej z przywódcą tego państwa Kim Dzong Unem –...

zobacz więcej

Trump: to bardzo dobra wiadomość dla Korei Północnej i świata

„Korea Północna zgodziła się zawiesić wszystkie badania jądrowe i zamknąć główne miejsce badań. Jest to bardzo dobra wiadomość dla Korei Północnej i świata – wielki postęp! Czekamy na nasz szczyt” – napisał prezydent Donald Trump na Twitterze.

Deklaracja Kim Dzong Una padła niecały tydzień przed spotkaniem z przywódcą Korei Południowej Mun Dze Inem w Domu Pokoju w Panmundżomie, zaplanowanym na 27 kwietnia. Będzie to trzeci w historii szczyt koreański i pierwszy na terytorium Korei Południowej.


– To znaczący postęp w denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – ocenił decyzję władz w Pjongjangu rzecznik prezydenta Korei Południowej. Jego zdaniem decyzja ta może mieć zasadnicze znaczenie dla powodzenia spotkań na szczycie przywódców obu Korei, a później Kim Dzong Una i prezydenta USA.

Wkrótce spodziewane jest bowiem spotkanie lidera Korei Północnej z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Spotkanie planowane jest na neutralnym gruncie pod koniec maja lub na początku czerwca.

Korea Północna straszy świat pociskiem balistycznym. Poranna próba rakietowa

Pocisk balistyczny nieustalonego typu wystrzeliła w niedzielę rano czasu lokalnego Korea Północna – poinformowała południowokoreańska agencja...

zobacz więcej

Kim deklaruje gotowość do rozmów ws. rozbrojenia nuklearnego

Planowane spotkania na szczycie, najpierw koreańskie a później amerykańsko-północnokoreańskie, są wynikiem nagłego zwrotu stanowiska Pjongjangu i rozpoczętej przez władze Korei Północnej w tym roku ofensywy dyplomatycznej.

Kim zadeklarował gotowość do rozmów na temat rozbrojenia nuklearnego, co dla Waszyngtonu było warunkiem koniecznym do rozpoczęcia dialogu. Ubiegłoroczna próba atomowa i próby balistyczne KRLD wywołały oburzenie społeczności międzynarodowej, a Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na ten kraj najsurowsze w historii sankcje.

Zarówno dziadek Kim Dzong Una, Kim Ir Sen, jak i jego ojciec, Kim Dzong Il, publicznie obiecywali wstrzymanie prac nad bronią nuklearną, ale kontynuowali je w tajemnicy. Swoją pierwszą próbę atomową reżim przeprowadził w 2006 roku, za panowania Kim Dzong Ila.

Wysoki rangą przedstawiciel administracji prezydenta Korei Południowej powiedział w środę, że Seul rozważa sposoby przekształcenia rozejmu z Koreą Północną w „układ bardziej pokojowy”. Donald Trump oświadczył we wtorek, witając premiera Japonii Shinzo Abego na Florydzie, że Korea Południowa „ma jego błogosławieństwo” dla starań o zakończenie wojny z Koreą Północną.

źródło:
Zobacz więcej