Rafalska: Proponujemy spokojniejsze rozmowy i negocjacje

– Protestujący stawiają określone postulaty i liczą na to, że te postulaty natychmiast zostaną spełnione i od tego warunkują swój pobyt w Sejmie. Proponujemy im spokojniejsze rozmowy i negocjacje, ale nie ma możliwości porozumienia się w tej kwestii. Myślę, że pomału to napięcie i emocje trochę opadną, bo strony wykazują dużo dobrej woli w tych rozmowach – powiedziała w programie „Gość Wiadomości” minister Elżbieta Rafalska.

Minister Rafalska spotkała się w Sejmie z rodzinami osób niepełnosprawnych

– Pracujemy kompleksowo nad strategią rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych – zapewniła w czwartek minister RPiPS Elżbieta Rafalska na...

zobacz więcej

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz premier Mateusz Morawiecki spotkali się w piątek w Sejmie z protestującymi rodzicami osób niepełnosprawnych.

Min. Rafalska zaznaczyła w TVP Info, że premier zapowiedział powstanie odrębnego funduszu solidarnościowego, który będzie adresowany dla osób niepełnosprawnych.

– Będzie to taka danina solidarnościowa. Osoby o zdecydowanie lepszej sytuacji materialnej będą trochę bardziej obciążone tą daniną – stwierdziła.

Jeden z postulatów protestujących to zrównanie renty socjalnej z najniższą rentą ZUS-owską. Wcześniej w Sejmie premier Morawiecki zadeklarował, że ten postulat zostanie wkrótce spełniony. Minister Rafalska zaznaczyła, że nie może to zostać przeprowadzone natychmiast z racji czasu, który jest potrzebny na napisanie odpowiedniej ustawy.

Koszty wprowadzenia takiej ustawy to około 550 mln złotych. Minister Rafalska podkreśliła, że szczególnie istotne jest, by wszelkie zmiany pokrywały się budżetowymi założeniami rządu.

źródło:
Zobacz więcej