Nowa lista refundacyjna ze zmianami ważnymi dla seniorów

Projekt nowego rozporządzenia przynosi zmiany m.in. w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (fot. Shutterstock/ Volodymyr Baleha)

Na nowej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywała od maja, wprowadzono zmiany, na których skorzystają m.in. seniorzy. – Zmian dla osób starszych jest niesłychanie dużo – powiedział w piątek wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Od dziś nowa lista leków refundowanych

Chorzy na raka płuca, jelita grubego oraz dzieci z hemofilią będą mieli nowe refundowane leki. Od dziś obowiązuje nowa lista leków refundowanych.

zobacz więcej

Lista refundacyjna jest aktualizowana co dwa miesiące. Umożliwia to wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych, zawierających tę samą substancję czynną.

– Lista refundacyjna będzie niosła istotne rozszerzenie opcji terapeutycznych dostępnych nieodpłatnie dla seniorów; mamy wyjątkowo duże rozszerzenie. Mamy także dobre informacje dla chorych, którzy cierpią na inne schorzenia – powiedział minister na konferencji w resorcie.

Więcej bezpłatnych leków


Lista leków refundowanych dla seniorów, tzw. 75 plus, zostanie rozszerzona o leki stosowane w bólach neuropatycznych, substancje stosowane w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i innych chorób o podłożu autoimmunologicznym. W wykazie znajdą się także podstawowe leki stosowane w chorobach tarczycy.

– Zastosowaliśmy inne podejście niż dotychczas, popatrzyliśmy, gdzie wśród tych leków, które zostały ocenione jako posiadające wartość, seniorzy najwięcej dopłacają – powiedział Czech.

Eksperci alarmują. POChP stanie się niedługo trzecią przyczyną zgonów

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) najpóźniej za kilkanaście lat będzie trzecią przyczyną zgonów, po chorobach serca i nowotworach. To...

zobacz więcej

– Wykaz leków uzupełniany jest o dużą grupę leków stosowanych w przewlekłej chorobie płucnej oraz astmie, co zmniejszy obciążenie finansowe pacjentów cierpiących na te często występujące w tej grupie wiekowej schorzenia – powiedział Czech.

– Zmian jest niesłychanie dużo w porównaniu z poprzednimi listami dla seniorów. Bardzo się z nich cieszymy, bo to grupa, której los jest nam szczególnie bliski – dodał.

Nowe opcje w leczeniu nowotworów

Wiceminister przekazał, że zmiany obejmą programy lekowe. – W resorcie trwają intensywne, zaawanasowane prace nad przygotowaniem kompleksowego podejścia do leczenia nowotworów złośliwych płuca. To jest efekt wielotygodniowych rozmów ze środowiskiem medycznym i środowiskiem pacjentów – powiedział Czech.

Jak zauważył, rak płuca należy do najgorzej rokujących nowotworów. W Polsce stanowi on przyczynę 31 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn i prawie 16 proc. u kobiet. – Wypracowanie systemowego podejścia, w szczególności w zakresie pierwszej i drugiej linii leczenia, jest jednym z priorytetów resortu w obszarze gospodarowania lekami – powiedział Czech.

Wiceminister poinformował również, że w zakresie chorób onkologicznych projekt nowego rozporządzenia wprowadza – z zastrzeżeniem ustalenia reguł – nowe opcje terapeutyczne do programu lekowego – leczenie raka nerki. Chodzi o dwa preparaty.

źródło:

Zobacz więcej