Szef MON: Program na stulecie odzyskania niepodległości jest nowoczesny i multimedialny

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas prezentacji nowego programu upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (fot. PAP/Leszek Szymański)

– Program upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ma nowoczesny charakter. W jego ramach w całej Polsce powstaną m.in. multimedialne ławki, zawierające treści patriotyczne, które będzie można skopiować i wykorzystywać – zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Największe w Polsce widowisko plenerowe na 100-lecie niepodległości. Właśnie ruszyły przygotowania

Do 100-lecia odzyskania niepodległości nawiązywać będzie przygotowywane w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie), największe w Polsce widowisko...

zobacz więcej

– Program (...) zakłada powstanie jeszcze w tym roku ponad stu ławek, które będą miały charakter multimedialny i które będą sprofilowane odnośnie miejsca, w jakim powstaną. Będą bezpośrednie nawiązania do setnej rocznicy odzyskania niepodległości, a więc będzie Marsz Pierwszej Brygady, będzie także treść deklaracji marszałka Józefa Piłsudskiego dotyczącej notyfikacji państwowości polskiej z listopada 1918 r. – poinformował Błaszczak.

Zaznaczył, że na ławkach będzie też można znaleźć treści „o charakterze regionalnym”.

– W Gdańsku będziemy mogli usłyszeć informacje na temat Armii Hallera, w Poznaniu na temat Powstania Wielkopolskiego, a na Śląsku będą informacje na temat powstań śląskich – dodał minister.

Według niego treści te będą też dostępne przez internet, skąd będzie je można skopiować i wykorzystywać. Minister wyraził przekonanie, że taki sposób przekazywania informacji ważnych dla naszej tożsamości narodowej zostanie bardzo przychylnie przyjęty przez opinię publiczną.

Minister obrony dodał też, że budowa ławek będzie w 80 proc. finansowana z budżetu państwa, a w pozostałych 20 proc. – z budżetu samorządu.

Na stronie MON mają zostać opublikowane szczegóły konkursu na projekt ławki. Czas przyjmowania projektów upływa 22 maja. Konkurs ma zostać rozstrzygnięty w czerwcu.

źródło:

Zobacz więcej