RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

SLD nie będzie współpracować z Partią Razem

Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg (fot. PAP/Jacek Turczyk/Tomasz Gzell)

Nie wystartujemy w wyborach samorządowych wspólnie z Partią Razem – zapowiedział szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Jak dodał, współpracą z SLD nie było też zainteresowane stowarzyszenie Inicjatywa Polska, któremu szefuje Barbara Nowacka.

Czarzasty ma informację dla elektoratu PiS

Jeżeli Sojusz Lewicy Demokratycznej wróci do Sejmu, wszystkie kwestie związane ze sprawami socjalnymi, które wprowadziło PiS, zostaną utrzymane –...

zobacz więcej

– Nie wystartujemy wspólnie z Partią Razem, znaną z tego – a nie mówię tego cynicznie, broń Boże ich nie atakuję, trzymam za nich kciuki – bo nie chcą startować – powiedział szef SLD na antenie Polskiego Radia 24.

Jak mówił, miesiąc temu SLD zwróciło się pisemnie do Partii Razem z propozycją wspólnych list.

– Opublikowaliśmy tę propozycję na forum „Krytyki Politycznej”, podpisała to pani Anna Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa, w imieniu partii. Dostaliśmy odpowiedź po trzech czy czterech dniach, że nie są zainteresowani – mówił Czarzasty.

Pytany o współpracę z Barbarą Nowacką Czarzasty odparł, że SLD kontaktowało się z nią po walnym zgromadzeniu członków Inicjatywy Polskiej, gdzie liderka stowarzyszenia apelowała o współpracę.

– Tydzień potem wysłaliśmy pismo, że na tę współpracę oczywiście bardzo chętnie przystajemy – powiedział.

Jak dodał, w ramach zapowiadanej współpracy miały być powołane cztery zespoły, w których skład miało też wejść SLD. – I na tym się skończyło. Chyba jest jeden zespół powołany. Trzy pozostałe nie zafunkcjonowały – powiedział Czarzasty.

– O współpracy łatwo się mówi, trudniej się ją robi – ocenił szef SLD; podkreślił, że do takiego kroku trzeba być przekonanym.

Szef SLD zapowiadał na podkarpackiej konwencji SLD, że partia wystawi w wyborach listy pod szyldem „SLD Lewica Razem”.

– Wystawiamy te listy w 340 powiatach i w 85 okręgach sejmikowych, łącznie 16 tys. ludzi. Poza nami jest w stanie to zrobić tylko PiS, PO i PSL – podkreślił polityk.

Partnerami Sojuszu w nadchodzących wyborach będą m.in. OPZZ, Unia Pracy, PPS, Dom Wszystkich Polska i Stowarzyszenie Ordynacka.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

źródło:

Zobacz więcej