
Alys Tomlinson otrzymała główną nagrodę za „duchową moc” jej projektu „Ex-Voto”, tj. serię czarno-białych zdjęć na temat pielgrzymki wykonanych w miejscach takich jak Lourdes we Francji, Ballyvourney w Irlandii i Grabarka w Polsce - podają media.
Przy okazji kwerend w archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie odnaleziono nie opisane fotografie. Pracownicy upublicznili...
zobacz więcej
Tomlinson zafascynowała się koncepcją pielgrzymki po obejrzeniu filmu dokumentalnego o Lourdes, które po raz pierwszy odwiedziła biorąc udział w zorganizowanym, grupowym wyjeździe.
– Nie jestem wyznawczynią jakiejkolwiek wiary i wychowałam się w rodzinie agnostycznej, ale było coś w ich prostej wierze, co uważam za bardzo wzruszające – dodała Tomlinson.
Niektórzy pielgrzymi nie chcieli być fotografowani, ale wielu było zafascynowanych, gdy oglądali przykłady jej prac, w tym portrety i zdjęcia np. drewnianych krzyży, notatki napisanej na złożonym kawałku papieru i troskliwie ukrytej w szczelinie skały czy krzyża wydrapanego w kamieniu.
– Alys Tomlinson jest godną zwyciężczynią, opowiadającą historię tak pięknie, cicho, a o duchowej mocy, która ujawnia jej wrażliwe zaangażowanie w tematy i miejsca (...) – powiedział Mike Trow, przewodniczący jury.
W konkursie wyróżniony został także Polak. Tomasz Padło zdobył trzecią nagrodę w kategorii „Pejzaż” w konkursie dla profesjonalistów. Polak doceniony został za serię zdjęć z Kazachstanu.
Seria „Witajcie w Kazachstanie” przedstawia płachty z niegdysiejszej stolicy kraju. Ałmaty pełne są płacht osłaniających budowy. W ramach promocji wizerunku Kazachstanu przedstawiają one wyidealizowane obrazy natury, odległe od krajobrazów często kojarzonych z Kazachstanem: pustynią powstałą po osuszeniu jeziora Aralskiego lub terenu, gdzie znajdował się nuklearny poligon Zwiazku Sowieckiego. Poczucie dysonansu wzmacnia fakt, ze Ałmaty to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast świata.
W kategorii tradacyjnej i młodzieży poniżej 15 roku życia o tytuł mistrza ortografii walczyli tegoroczni uczestnicy Czwartego Dyktanda...
zobacz więcej
Główną nagrodę w tej kategorii zdobył Włoch Luca Locatteli. Druga pozycja przypadła Rohan Reilly z Irlandii.
Sony World Photography Awards jest jednym z najbardziej różnorodnych konkursów fotograficznych w świecie, a w tym roku wpłynęło ok. 320 tys. zgłoszeń z ponad 200 krajów świata - podało EFE. Nagroda ma także wymiar finansowy.
Od 20 kwietnia do 6 maja nagrodzone prace z licznych kategorii konkursowych prezentowane będą na oficjalnej wystawie pokonkursowej w Somerset House w Londynie.