RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dlaczego Gawłowski nadal piastuje wysokie stanowiska w PO? Libicki: Skomplikowana sprawa

– Jestem jedną z osób, które udzieliły min. Gawłowskiemu poręczenia, i podtrzymuję to, co zostało w tym piśmie zawarte. Jak rozumiem, sąd ma inną opinię, zobaczymy więc, co zrobi sąd wyższej instancji. Gawłowski oddał się do dyspozycji Zarządu Krajowego PO. Pozostaje też szefem regionu zachodniopomorskiego. Musiałby sam zrezygnować z tych funkcji, bo został wybrany przez wszystkich członków PO – w ten sposób Jan Filip Libicki (PO) tłumaczył w „Minęła 20”, dlaczego, mimo zarzutów korupcyjnych, Stanisław Gawłowski piastuje wysokie stanowiska w swojej partii.

Afera Gawłowskiego. Portal tvp.info ujawnia nowe informacje

Prokuratura ma dowody na to, że luksusowy apartament w Chorwacji – kupiony od biznesmena zamieszanego w aferę melioracyjną ws. ustawiania...

zobacz więcej

Portal tvp.info ujawnił szczegóły uzasadnienia sądu, który podjął decyzję o trzymiesięcznym areszcie dla Stanisława Gawłowskiego, sekretarza generalnego PO. Najważniejsze przesłanki to „nowe wątki śledztwa w sprawie Gawłowskiego oraz zeznania świadków potwierdzających pomówienia części podejrzanych obciążających polityka Platformy”.

Sąd Rejonowy Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie zwrócił uwagę, że w sprawie wciąż istnieje groźba matactwa. „Obawa matactwa i wpływania na przebieg tego postępowania jest przy tym realnie uzasadniona okolicznościami sprawy, w tym także opisanym we wniosku zachowaniem podejrzanego, tj. m.in. wybiórczym przekazywaniem dowodów z dokumentów, zatajaniem niektórych informacji, wpływaniem na świadków za pomocą mediów poprzez upublicznianie niektórych kwestii” – wskazano w uzasadnieniu.

TYLKO U NAS „Kumulacja niezależnych od siebie dowodów”. Sąd o utrzymaniu aresztu dla Gawłowskiego

Nowe wątki śledztwa w sprawie Stanisława Gawłowskiego, zeznania świadków potwierdzających pomówienia części podejrzanych obciążających sekretarza...

zobacz więcej

Skomplikowana sytuacja

W czwartek Zarząd Krajowy PO powierzył posłowi Robertowi Tyszkiewiczowi obowiązki sekretarza generalnego partii. Tymczasowym szefem regionu zachodniopomorskiego został Arkadiusz Marchewka. Oba te stanowiska piastuje Stanisław Gawłowski, który w niedzielę trafił do aresztu.

Senator PO Jan Filip Libicki pytany, dlaczego partia nie odwołała Gawłowskiego z ww. funkcji, przekonywał, że to „skomplikowana sprawa”. – Minister (Gawłowski od 2007 do 2015 r. był wiceministrem środowiska - przyp. red.) Gawłowski oddał się do dyspozycji Zarządu Krajowego PO. Pozostaje też szefem regionu zachodniopomorskiego. Musiałby sam zrezygnować z tych funkcji, bo został wybrany przez wszystkich członków PO. I tylko w wyborach może stracić stanowiska – przekonywał Libicki.

Senator powiedział, że choć poznał szczegóły uzasadnienia decyzji sądu ws. Gawłowskiego, to jednak nie zamierza przestać go wspierać. – Jestem jedną z osób, które udzieliły min. Gawłowskiemu poręczenia i podtrzymuję to, co zostało w tym piśmie zawarte. Jak rozumiem, sąd ma inną opinię, zobaczymy więc, co zrobi sąd wyższej instancji. Moim zdaniem zarząd czeka, jak sprawę rozstrzygnie sąd, który będzie rozpatrywał zażalenie złożone przez mec. Giertycha – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej