Plastikowe słomki i patyczki do uszu będą zakazane na Wyspach

Według statystyk Brytyjczycy zużywają rocznie 42 mld słomek (fot. Shutterstock/haveseen)

Brytyjski rząd zapowiedział wprowadzenie zakazu sprzedaży plastikowych słomek, mieszadełek do drinków i patyczków do uszu w ramach kampanii na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia środowiska i wód morskich.

Wielka Plama Śmieci rośnie na Pacyfiku. Jest już trzy razy większa niż Francja

W północnej części Oceanu Spokojnego, między Kalifornią a Hawajami znajduje się Wielka Plama Śmieci. Według ekspertów rozmiarami już trzykrotnie...

zobacz więcej

Zakaz wejdzie w życie najprawdopodobniej w przyszłym roku, aby producenci mieli czas na wypracowanie nowych, korzystniejszych dla środowiska alternatyw i dostosowanie procesu produkcji. Według statystyk Brytyjczycy zużywają 44,1 mld mieszadełek, 42 mld słomek i 13,2 mld patyczków do uszu rocznie.

Minister środowiska Michael Gove tłumaczył w napisanym dla „Timesa” artykule, że wybrał akurat te trzy produkty, ponieważ istnieją lub mogą być łatwo przygotowane ich zamienniki. W obecnej formie produkty te „po wyrzuceniu stanowią zanieczyszczenie, które rozkłada się przez setki lat” – wskazał Gove, dodając, że może być to zabójcze dla zwierząt.

Planowane wprowadzenie zakazu to kolejne z serii rozwiązań mających na celu ograniczenie wykorzystania jednorazowych produktów plastikowych. Wcześniej wprowadzono obowiązkową opłatę za torebki foliowe, a także zapowiedziano wprowadzenie depozytu na plastikowe butelki, które będą mogły być przyjmowane przez specjalne urządzenia.

Kilkadziesiąt dużych sieci restauracji i barów, a także organizatorzy ponad 60 letnich festiwali muzycznych już zapowiedzieli dobrowolne wycofanie z użycia plastikowych słomek.

Pod koniec zeszłego roku brytyjscy parlamentarzyści zaapelowali także do rządu o rozważenie wprowadzenia opłaty za używanie jednorazowych kubków do kawy, namawiając konsumentów do przejścia na naczynia wielokrotnego użytku.

Decyzja ministra Gove'a została zapowiedziana podczas szczytu Wspólnoty Narodów w Londynie, w trakcie którego ogłoszono także powstanie nowego, wartego 61,4 mln funtów (294 mln zł) funduszu na rzecz badań nad walką z zanieczyszczeniem mórz przez plastik.

źródło:

Zobacz więcej