Co najmniej 1,5 mln litrów podrobionego oleju napędowego sprzedał w ciągu niespełna półtora roku gang rozbity w ostatnich daniach przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej. Przestępcy produkowali paliwo z odbarwionego oleju smarowego i opałowego. Podczas obławy przeszukano 80 miejsc, w tym biura i stacje paliw, wykorzystywane przez gang. Zatrzymano 20 osób.
Policjanci zielonogórskiego CBŚP zatrzymali szefa grupy przestępczej, która przerabiała olej smarowy na napędowy. Oficjalnie przestępcy...
zobacz więcej
W obławie na członków gangu zajmującego się odbarwianiem oleju smarowego i opałowego oraz sprzedażą go stacjom i hurtowniom paliw jako napędowego wzięło udział ponad 300 policjantów CBŚP z Bydgoszczy i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej.
Z ustaleń śledczych wynika, że przestępcy działali od listopada 2016 r. do kwietnia 2018 r. W tym czasie mieli sprowadzić do Polski z krajów Unii Europejskiej co najmniej 1,5 mln litrów niepełnowartościowego oleju. Gang zarobił na chrzczeniu paliwa ok. 7 mln zł.
Co najmniej 10 mln zł zarobił gang, który oficjalnie sprzedawał niemiecki olej opałowy do krajów nadbałtyckich. W rzeczywistości, gdy tylko...
zobacz więcej
Przekręt wart miliony
Funkcjonariusze weszli jednocześnie do 80 miejsc na terenie całej Polski. Przeszukiwali domy, biura, pomieszczenia gospodarcze i stacje paliw, w poszukiwaniu nielegalnego oleju napędowego i dokumentów legalizujących oszustwa. Podczas obławy zatrzymano 20 osób. Wszyscy zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej we Włocławku zrzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz niewłaściwego użycia wyrobu akcyzowego.
Podczas akcji funkcjonariusze korzystali ze specjalnego mobilnego laboratorium, w którym od razu analizowano jakość badanego paliwa. Na terenie województwa śląskiego natrafiono na przestępczą manufakturę, w której odbarwiano olej napędowy.