RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koniec eldorado. Służby rozbiły gang podrabiający paliwo

Co najmniej 1,5 mln litrów podrobionego oleju napędowego sprzedał w ciągu niespełna półtora roku gang rozbity w ostatnich daniach przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej. Przestępcy produkowali paliwo z odbarwionego oleju smarowego i opałowego. Podczas obławy przeszukano 80 miejsc, w tym biura i stacje paliw, wykorzystywane przez gang. Zatrzymano 20 osób.

Zarobili 26 mln zł przerabiając olej smarowy na napędowy

Policjanci zielonogórskiego CBŚP zatrzymali szefa grupy przestępczej, która przerabiała olej smarowy na napędowy. Oficjalnie przestępcy...

zobacz więcej

W obławie na członków gangu zajmującego się odbarwianiem oleju smarowego i opałowego oraz sprzedażą go stacjom i hurtowniom paliw jako napędowego wzięło udział ponad 300 policjantów CBŚP z Bydgoszczy i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej.

Z ustaleń śledczych wynika, że przestępcy działali od listopada 2016 r. do kwietnia 2018 r. W tym czasie mieli sprowadzić do Polski z krajów Unii Europejskiej co najmniej 1,5 mln litrów niepełnowartościowego oleju. Gang zarobił na chrzczeniu paliwa ok. 7 mln zł.

Odbarwiony olej opałowy trafiał na stacje paliw. Przestępcy zarobili miliony

Co najmniej 10 mln zł zarobił gang, który oficjalnie sprzedawał niemiecki olej opałowy do krajów nadbałtyckich. W rzeczywistości, gdy tylko...

zobacz więcej

Przekręt wart miliony

Funkcjonariusze weszli jednocześnie do 80 miejsc na terenie całej Polski. Przeszukiwali domy, biura, pomieszczenia gospodarcze i stacje paliw, w poszukiwaniu nielegalnego oleju napędowego i dokumentów legalizujących oszustwa. Podczas obławy zatrzymano 20 osób. Wszyscy zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej we Włocławku zrzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz niewłaściwego użycia wyrobu akcyzowego.

Podczas akcji funkcjonariusze korzystali ze specjalnego mobilnego laboratorium, w którym od razu analizowano jakość badanego paliwa. Na terenie województwa śląskiego natrafiono na przestępczą manufakturę, w której odbarwiano olej napędowy.

Śledczy przyznają, że przestępcy byli przygotowani do działania na bardzo dużą skalę. – Na miejscu zabezpieczono 3 tysiące litrów paliwa, mobilny zestaw do odbarwiania oleju, pompy i inne profesjonalne urządzenia oraz przedmioty mogące służyć do popełniania przestępstw akcyzowych – ujawnia kom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

Podczas akcji zabezpieczono także ponad 200 tysięcy litrów nielegalnego paliwa o wartości ok. 880 tysięcy złotych. Policjanci i funkcjonariusze KAS zapowiadają kolejne zatrzymania w tej sprawie.

źródło:
Zobacz więcej