Minister zdrowia: Udało się z VAT-em, uda się z kolejkami

– Nie może być takich kolejek, że się czeka kilkaset dni do lekarza specjalisty – uważa minister zdrowia Łukasz Szumowski. Indagowany, że każdy minister zdrowia mówi w ten sposób, powiedział, że „każdy minister mówił, że uszczelni system podatkowy. Udało się z VAT-em, uda się z kolejkami”.

Minister zdrowia zapowiada rozszerzenie listy darmowych leków dla seniorów

– Dzisiaj seniorzy otrzymują za darmo raczej tanie leki i niekoniecznie te, których najczęściej używają – powiedział w wywiadzie dla środowego...

zobacz więcej

Szef resortu zdrowia stwierdził, że kluczem do tego jest ściągnięcie na rynek większej ilości lekarzy i zmiany w strukturze finansowania. 


 – Do tej pory główne nakłady szły na szpitalnictwo i na podstawową opiekę zdrowotną; czas, żeby opieka specjalistyczna była doceniona – dodał minister Szumowski. Dodał, że tylko w tym roku resort zdrowia przeznaczył dodatkowe 100 mln zł na psychiatrię. Łukasz Szumowski zapowiedział, że nie będą pobierane opłaty za pobyt rodziców w szpitalu.

– Rodzic w niektórych placówkach płaci za to, że śpi na karimacie czy na fotelu obok łóżka dziecka – powiedział. Szpitale miały naliczać takie opłaty za ogrzewanie, zajętą przestrzeń bądź klimatyzację, którą zużywał taki rodzic.

Minister zdrowia odniósł się też do zapowiedzi wicepremier Beaty Szydło o darmowych lekach dla kobiet w ciąży.   – Jeżeli kobiety mają nadciśnienie, problemy hormonalne lub problem z bólami, wtedy będą one za darmo – zaznaczył Szumowski. Dodał, że suplementy diety nie są lekami i w związku z tym nie będą darmowe.

Łukasz Szumowski powiedział, że program bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży wejdzie w tym roku. Jego realizację zapowiedziała wicepremier Beata Szydło na sobotniej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy.

źródło:
Zobacz więcej