Nie żyje Barbara Bush, była Pierwsza Dama USA

W wieku 92 lat zmarła Barbara Bush, żona byłego prezydenta USA George’a H.W. Busha – poinformowała rodzina. Ostatnio ciężko chorowała i zrezygnowała z pomocy medycznej, poprosiła, by wysiłki lekarzy skupiły się na tym, by nie odczuwała bólu.

Żona George'a Busha w ciężkim stanie. Zrezygnowała z opieki medycznej

– Stan zdrowia Barbary Bush, małżonki byłego prezydenta USA George'a Busha, pogorszył się na tyle, że zrezygnowała z pomocy medycznej i poprosiła,...

zobacz więcej

Wcześniej we wtorek rodzina poinformowała media, że stan zdrowia byłej Pierwszej Damy Barbary Bush pogorszył się na tyle, że zrezygnowała ona z pomocy medycznej i poprosiła, by wysiłki lekarzy skupiły się na tym, by nie odczuwała bólu. Według mediów Barbara Bush cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Barbara Bush oraz jej mąż, 41. prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush (1989-1993), dali początek jednej z najważniejszych amerykańskich dynastii politycznych. Są rodzicami byłego prezydenta George'a W. Busha (2001-2009) oraz byłego gubernatora Florydy Jeba Busha, który bezskutecznie ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Oprócz nich mają jeszcze dwóch synów: Neila Mallona (ur. 1954) i Marvina Pierce'a (ur. 1956) oraz córkę Dorothy (ur. 1959).

Prostota i bezpretensjonalność

Powszechnie lubiana za bezpretensjonalność, prostotę i cięty język Barbara Bush cieszyła się o wiele większą popularnością niż jej mąż – pisze w komentarzu agencja Associated Press.

„Wniosła do Waszyngtonu babciną staroświeckość ze swą słynną siwizną i sztucznymi perłami na szyi, jej znakiem markowym” – opisała AP. Ameryka do dziś pamięta jej wystąpienie na konwencji Republikanów w 1988 r., gdy powiedziała: „wzrok Was nie myli, to, co widzicie, to jestem ja, ale to nie ja się ubiegam o prezydenturę, a George Bush”.

W specjalnym oświadczeniu po śmierci Barbary Bush, jej syn, były prezydent George W. Bush, napisał, że „jego matka była niesamowitą Pierwszą Damą, która podarowała lekkość, miłość i zamiłowanie do czytelnictwa milionom ludzi”. „Do końca zmuszała nas do zachowania czujności, nie przestając pobudzać do śmiechu” – dodał.

Barbara Bush z domu Pierce urodziła się 8 czerwca 1925 r. w Nowym Jorku. Była trzecim z czworga dzieci właściciela wydawnictwa McCall Corporation, Marvina Pierce'a i Pauline Robinson. Jej dalekim przodkiem był prezydent Franklin Pierce. Od 1931 roku uczęszczała do szkoły Milton School w Rye. Następnie studiowała w Smith College, ale studia przerwała, gdy 2 września 1944 r. Japończycy zestrzelili samolot George'a Busha.

Były prezydent George Bush senior trafił na intensywną terapię

Chory na zapalenie płuc były prezydent USA, 92-letni George H.W. Bush został przeniesiony na oddział intensywnej terapii szpitala w Houston w...

zobacz więcej

Poznali się na zabawie

Swojego przyszłego męża, Georga H. Busha poznała niedługo wcześniej – w grudniu 1941 r. na zabawie w Rye. Ślub wzięli w styczniu 1945 r., gdy Bush dostał przepustkę z frontu. Państwo Bushowie byli małżeństwem przez 73 lata, co czyni je najdłuższym w historii pierwszych par USA.

Po zakończeniu II wojny, Bushowie zamieszkali najpierw w New Haven, następnie przenieśli się do Teksasu. Barbara zajmowała się domem, wspierając męża w karierze politycznej. W 1966 r., gdy George został członkiem Izby Reprezentantów, oboje Bushowie przenieśli się do Waszyngtonu. W 1980 roku Bush został nominowany na wiceprezydenta USA przy Ronaldzie Reaganie, co oznaczało powrót do polityki i na salony po dobrowolnym wycofaniu się Busha z życia publicznego za prezydentury Cartera.

W 1988 r. George Bush wygrał wybory prezydenckie, a Barbara Bush stała się Pierwszą Damą Ameryki. Podobnie jak większość jej poprzedniczek angażowała się w działalność charytatywną. Utworzyła fundację Barbara Bush Foundation for Family Literacy, która zajmuje się walką z wtórnym analfabetyzmem. Działała także w organizacjach zajmujących się walką z białaczką; jej córka zmarłą z powodu tej choroby.

Po przegranych wyborach w 1992 roku, Bushowie zamieszkali w Houston, gdzie była Pierwsza Dama włączyła się ponownie w walkę z analfabetyzmem i niskim poziomem czytelnictwa w tym stanie.

W 1989 roku zdiagnozowano u niej chorobę Gravesa-Basedowa. Przeszła kurację radiologiczną w szpitalu wojskowym Walter Reed Army. Od tego czasu doświadczała licznych problemów zdrowotnych. Wizyty w szpitalu nasiliły się w ostatnich miesiącach. Obecna hospitalizacja okazała się ostatnią.

Po śmierci Barbary Bush kondolencje rodzinie złożyli prezydent Donald Trump i jego małżonka Melania.

źródło:
Zobacz więcej