Gra w… polowanie na uciekinierów z NRD

Organizacje ofiar komunizmu w Niemczech nie kryją oburzenia tego rodzaju zabawą z tragiczną historią (fot. youtube.com/Soulblader356)

Kontrowersyjna gra komputerowa, która symuluje ucieczkę przez granicę dawnej NRD, spotkała się z dużym zainteresowaniem niemieckich internautów. Organizacje ofiar komunizmu w Niemczech są oburzone.

Nowa gra od razu stała się hitem. Już pierwszego dnia po bezpłatnym udostępnieniu w połowie grudnia gry, zatytułowanej „1378 km” doszło do przeciążenia serwerów Wyższej Szkoły Wzornictwa w Karlsruhe.

Twórcą kontrowersyjnej gry jest 23-letni student tej uczelni Jens Stober. Jej akcja rozgrywa się w 1976 roku na mierzącej blisko 1400 km granicy, dzielącej dwa państwa niemieckie.

Na czym polega gra? Można wcielić się w rolę uciekiniera z komunistycznej NRD albo w strażnika, którego zadaniem jest schwytać zbiega. Strażnik może strzelać do uchodźców, lecz jeśli sięga po broń zbyt często zostaje przeniesiony do roku 2000 i staje przed sądem. – Kto strzela, przegrywa– tłumaczył Stober podczas prezentacji gry.

Jeszcze zanim oddano grę do użytku wzbudziła ona spore kontrowersje, z powodu których przesunięto jej publikację;

Autor zamierzał udostępnić grę już w październiku, kiedy to Niemcy obchodziły dwudziestą rocznicę zjednoczenia państwa. Organizacje ofiar dawnego wschodnioniemieckiego reżimu uznały jednak, że gra narusza ich godność oraz na nowo budzi bolesne wspomnienia o traumatycznych doświadczeniach uciekinierów z Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Stober broni się przed zarzutami twierdząc, że projekt ma przede wszystkim cel edukacyjny, a dzięki grze młode pokolenie pozna historię.

Zdaniem Stobera gra nie polega na bezmyślnym zabijaniu wirtualnych uciekinierów przez mur berliński, lecz zmusza do refleksji – gracz, wcielający się w rolę strażnika sam może stać się zbiegiem, a za zabicie zbyt wielu uciekinierów grozi mu wirtualny proces i utrata punktów.

W latach 1961-1989 setki osób straciły życie przy próbie ucieczki przez granicę z dawnej NRD. Po 1989 roku za strzały do uciekinierów przez granicę NRD sądy skazały około 120 strażników, a także członków biura politycznego rządzącej w NRD Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności.

źródło:

Zobacz więcej