– Nasze żmudne codzienne działania prowadzą do podniesienia bezpieczeństwa wewnętrznego, ale również do poczucia bezpieczeństwa Polaków – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Podziękował funkcjonariuszom za sprawne działania w walce z przestępczością.
Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej, że jednym z priorytetów rządu PiS jest bezpieczeństwo „w wielu wymiarach”. – Niezwykle się cieszę, że nasze żmudne codzienne działania prowadzą do podniesienia bezpieczeństwa wewnętrznego, do bezpieczeństwa Polaków, ale również do poczucia tego bezpieczeństwa – powiedział premier.
Powołując się na badania, powiedział, że blisko 90 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w swoim kraju. – Odwróciliśmy politykę naszych poprzedników zwijania bezpieczeństwa. Tutaj takim symbolem jest zamykanie placówek policyjnych z ponad 800 placówek, blisko połowa została zamknięta w czasach rządu PO-PSL – powiedział.
– Pan minister (Joachim) Brudziński, a przed nim minister (Mariusz) Błaszczak odtwarzają te posterunki policji i one są bardzo wyraźnym dowodem państwa w terenie, zapewniania bezpieczeństwa naszym obywatelom – podkreślił premier.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Dziś chcieliśmy powiedzieć o priorytecie rządu PiS – o bezpieczeństwie. Bezpieczeństwie w wielu wymiarach.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 17 kwietnia 2018
„Służby działają sprawnie”
Jak dodał szef rządu, służby działają sprawnie także na arenie międzynarodowej.
– Dzisiaj też w szczególności spotykamy się, żeby przedstawić rezultaty bardzo skomplikowanej, wielowątkowej akcji, właściwie niejednej, a kilku, która doprowadziła do ogromnego sukcesu na arenie międzynarodowej i do pozbawienia środków różnych mafii i grup przestępczych – powiedział premier.
Morawiecki podziękował wszystkim funkcjonariuszom służb mundurowych za „zapewnianie poczucia bezpieczeństwa Polaków”.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Niezwykle się cieszę, że nasze działania prowadzą do podwyższenia bezpieczeństwa Polaków. Blisko 90% Polaków czuje się bezpiecznie i to jest dla nas bardzo ważne.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 17 kwietnia 2018
Brudziński: Policja ma sukcesy w wymiarze krajowym i międzynarodowym
– Polska policja ma sukcesy realizując swoje zadania w kraju, a także w wymiarze międzynarodowym – ocenił szef MSWiA Joachim Brudziński. Wskazał m.in. na skuteczną pracę CBŚP i Archiwum X.
– Nie ma zbrodni doskonałej. Funkcjonariusze krakowskiego Archiwum X doprowadzili do ujawnienia i postawienia zarzutów zbrodniarzom, których czyny przez lata były nierozwiązywalne – powiedział. Wskazał wśród sukcesów CBŚP jest m.in. zatrzymanie tzw. gangu karateków.
Podczas konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, minister dziękował szefowi rządu za zrozumienie, że bezpieczeństwo państwa i obywateli musi wiązać się z dobrze wyposażoną i opłacaną służbą. Wskazywał w tym kontekście m.in. na program modernizacji służb mundurowych oraz podwyżki.
Podniósł, że „bez mała 70 proc. Polaków ocenia dobrze polską policję”. Podkreślał, że codziennie dziesiątki tysięcy polskich funkcjonariuszy – policjantów, straży pożarnej, straży granicznej - niejednokrotnie z narażeniem własnego życia dba o bezpieczeństwo wszystkich obywateli.
Zaznaczył jednocześnie, że „nie będzie miał najmniejszego problemu, żeby funkcjonariuszy, którzy narażają dobre imię, honor służby i całego państwa na szwank, z tej służby eliminować”. – To też jest apel do komendantów poszczególnych służb, żeby nie było źle pojętej solidarności grupowej czy zawodowej – dodał.
Minister @jbrudzinski w #KPRM: Państwo polskie zawsze będzie stało u boku polskiego obywatela, a obywatel może liczyć na skuteczne wsparcie.
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 17 kwietnia 2018
„Obywatel w dramatycznej sytuacji może liczyć na państwo polskie”
– Nawet jeśli obywatel znajdzie się w dramatycznej sytuacji, to może liczyć na państwo polskie; państwo polskie zawsze będzie stało u boku polskiego obywatela – powiedział Brudziński, nawiązując do uwolnienia porwanej w RPA Polki.
Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk poinformował na wspólnej konferencji z Brudzińskim, że udało się uwolnić obywatelkę Polski w RPA i ustalić osoby, które dokonały porwania i domagały się okupu.
Minister @jbrudzinski w #KPRM: Polska obywatelka w RPA została uratowana przy pomocy Centralnego Biura Śledczego Policji.
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 17 kwietnia 2018
„Działania CBŚP doprowadziły do uwolnienia porwanej Polki
– Działania funkcjonariuszy CBŚP w porozumieniu z policjantami z RPA doprowadziły do uwolnienia porwanej Polki; nasza obywatelka w dniu wczorajszym bezpiecznie powróciła do naszego kraju – poinformował Jarosław Szymczyk.
Zgodnie z relacją przedstawioną przez Szymczyka, Polka po przybyciu do RPA została pozbawiona wolności, a za jej uwolnienie zażądano okupu w wysokości 2 mln euro.
– Ta informacja trafiła niezwłocznie do Centralnego Biura Śledczego Policji, uruchomiono współpracę z innymi służbami w naszym kraju, ale przede wszystkim uruchomiono współpracę międzynarodową poprzez kanał interpolowski, europolowski, a także zaangażowanie bezpośrednie policji brytyjskiej, a także FBI; z pomocą tych wszystkich instytucji staraliśmy się dotrzeć do policji w RPA i podjąć szybkie i skuteczne działania zmierzające do uwolnienia naszej obywatelki – mówił komendant główny policji.
Jak zaznaczył, w efekcie kontaktu nawiązanego z przedstawicielami RPA podjęto decyzję o wysłaniu do tego państwa dwóch policjantów CBŚP, którzy podjęli „bezpośrednią współpracę z tamtejszą policją”. – Po dwóch dniach udało się uwolnić naszą obywatelkę i ustalić osoby, które dokonały jej porwania, uprowadzenia i żądały okupu – dodał Szymczyk.W #KPRM trwa konferencja prasowa premiera @MorawieckiM, ministra @MSWiA_GOV_PL @jbrudzinski oraz komendanta głównego @PolskaPolicja Jarosława Szymczyka. pic.twitter.com/cFNRWdMuZS
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 17 kwietnia 2018
Komendant główny @PolskaPolicja Jarosław Szymczyk w #KPRM: Dzięki szybkiemu wysłaniu policjantów CBŚP do RPA udało się uwolnić polską obywatelkę, a także ustalić kto ją przetrzymywał. Kobieta wczoraj wróciła bezpiecznie do kraju.
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 17 kwietnia 2018