RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki: Działania rządu prowadzą do podniesienia bezpieczeństwa Polaków

– Nasze żmudne codzienne działania prowadzą do podniesienia bezpieczeństwa wewnętrznego, ale również do poczucia bezpieczeństwa Polaków – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Podziękował funkcjonariuszom za sprawne działania w walce z przestępczością.

Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej, że jednym z priorytetów rządu PiS jest bezpieczeństwo „w wielu wymiarach”. – Niezwykle się cieszę, że nasze żmudne codzienne działania prowadzą do podniesienia bezpieczeństwa wewnętrznego, do bezpieczeństwa Polaków, ale również do poczucia tego bezpieczeństwa – powiedział premier.

Powołując się na badania, powiedział, że blisko 90 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w swoim kraju. – Odwróciliśmy politykę naszych poprzedników zwijania bezpieczeństwa. Tutaj takim symbolem jest zamykanie placówek policyjnych z ponad 800 placówek, blisko połowa została zamknięta w czasach rządu PO-PSL – powiedział.

– Pan minister (Joachim) Brudziński, a przed nim minister (Mariusz) Błaszczak odtwarzają te posterunki policji i one są bardzo wyraźnym dowodem państwa w terenie, zapewniania bezpieczeństwa naszym obywatelom – podkreślił premier.

„Służby działają sprawnie”

Jak dodał szef rządu, służby działają sprawnie także na arenie międzynarodowej.

– Dzisiaj też w szczególności spotykamy się, żeby przedstawić rezultaty bardzo skomplikowanej, wielowątkowej akcji, właściwie niejednej, a kilku, która doprowadziła do ogromnego sukcesu na arenie międzynarodowej i do pozbawienia środków różnych mafii i grup przestępczych – powiedział premier.

Morawiecki podziękował wszystkim funkcjonariuszom służb mundurowych za „zapewnianie poczucia bezpieczeństwa Polaków”.Priorytety premiera Morawieckiego na 2018 r. „w pigułce”

Brudziński: Policja ma sukcesy w wymiarze krajowym i międzynarodowym

– Polska policja ma sukcesy realizując swoje zadania w kraju, a także w wymiarze międzynarodowym – ocenił szef MSWiA Joachim Brudziński. Wskazał m.in. na skuteczną pracę CBŚP i Archiwum X.

– Nie ma zbrodni doskonałej. Funkcjonariusze krakowskiego Archiwum X doprowadzili do ujawnienia i postawienia zarzutów zbrodniarzom, których czyny przez lata były nierozwiązywalne – powiedział. Wskazał wśród sukcesów CBŚP jest m.in. zatrzymanie tzw. gangu karateków.

Podczas konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, minister dziękował szefowi rządu za zrozumienie, że bezpieczeństwo państwa i obywateli musi wiązać się z dobrze wyposażoną i opłacaną służbą. Wskazywał w tym kontekście m.in. na program modernizacji służb mundurowych oraz podwyżki.

Podniósł, że „bez mała 70 proc. Polaków ocenia dobrze polską policję”. Podkreślał, że codziennie dziesiątki tysięcy polskich funkcjonariuszy – policjantów, straży pożarnej, straży granicznej - niejednokrotnie z narażeniem własnego życia dba o bezpieczeństwo wszystkich obywateli.

Zaznaczył jednocześnie, że „nie będzie miał najmniejszego problemu, żeby funkcjonariuszy, którzy narażają dobre imię, honor służby i całego państwa na szwank, z tej służby eliminować”. – To też jest apel do komendantów poszczególnych służb, żeby nie było źle pojętej solidarności grupowej czy zawodowej – dodał.

„Obywatel w dramatycznej sytuacji może liczyć na państwo polskie”

– Nawet jeśli obywatel znajdzie się w dramatycznej sytuacji, to może liczyć na państwo polskie; państwo polskie zawsze będzie stało u boku polskiego obywatela – powiedział Brudziński, nawiązując do uwolnienia porwanej w RPA Polki.

Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk poinformował na wspólnej konferencji z Brudzińskim, że udało się uwolnić obywatelkę Polski w RPA i ustalić osoby, które dokonały porwania i domagały się okupu.

„Działania CBŚP doprowadziły do uwolnienia porwanej Polki

– Działania funkcjonariuszy CBŚP w porozumieniu z policjantami z RPA doprowadziły do uwolnienia porwanej Polki; nasza obywatelka w dniu wczorajszym bezpiecznie powróciła do naszego kraju – poinformował Jarosław Szymczyk.

Zgodnie z relacją przedstawioną przez Szymczyka, Polka po przybyciu do RPA została pozbawiona wolności, a za jej uwolnienie zażądano okupu w wysokości 2 mln euro.

– Ta informacja trafiła niezwłocznie do Centralnego Biura Śledczego Policji, uruchomiono współpracę z innymi służbami w naszym kraju, ale przede wszystkim uruchomiono współpracę międzynarodową poprzez kanał interpolowski, europolowski, a także zaangażowanie bezpośrednie policji brytyjskiej, a także FBI; z pomocą tych wszystkich instytucji staraliśmy się dotrzeć do policji w RPA i podjąć szybkie i skuteczne działania zmierzające do uwolnienia naszej obywatelki – mówił komendant główny policji.

Jak zaznaczył, w efekcie kontaktu nawiązanego z przedstawicielami RPA podjęto decyzję o wysłaniu do tego państwa dwóch policjantów CBŚP, którzy podjęli „bezpośrednią współpracę z tamtejszą policją”. – Po dwóch dniach udało się uwolnić naszą obywatelkę i ustalić osoby, które dokonały jej porwania, uprowadzenia i żądały okupu – dodał Szymczyk.

Według niego, porwana Polka „była przetrzymywana w bardzo trudnych warunkach” i „bardzo brutalnie traktowana”. – Przystawiano jej pistolet do głowy, zmuszając do wykonywania telefonów do syna i żądania przyspieszenia transakcji finansowej – doprecyzował komendant główny policji.

Jak zauważył, wagę sprawy pokazuje fakt, że rocznie na terytorium RPA „dochodzi do około 10 tys. uprowadzeń dla okupu” i „w wielu przypadkach osoby uprowadzone do tej pory nie zostały odnalezione”. – Tak, że naprawdę niebezpieczeństwo było ogromne, ale cieszymy się niezmiernie, że (...) nasza rodaczka jest już w Polsce, jest bezpieczna wśród swoich bliskich – podkreślił Szymczyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej