Prezydent powołał Marka Zagórskiego na stanowisko ministra cyfryzacji

– Powierzam tekę ministra cyfryzacji Markowi Zagórskiemu bez żadnego zawahania, ponieważ jest politykiem z dużym doświadczeniem w tym obszarze – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda po powołaniu na stanowisko ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego.

Kolejna zmiana w rządzie premiera Morawieckiego

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powoła Marka Zagórskiego na stanowisko ministra cyfryzacji. - Jutro powołamy...

zobacz więcej

Prezydent podkreślił, że Zagórski w rzeczywistości od kilku miesięcy kierował resortem, realizując wytyczne premiera.

– Powierzam panu, wraz z panem premierem tę tekę bez żadnego zawahania, ponieważ jest pan politykiem, który ma duże doświadczenie w kwestiach związanych z cyfryzacją – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że Marek Zagórski doświadczenie zdobywał m.in. w Ministerstwie Rolnictwa, Ministerstwie Skarbu Państwa, jak i Ministerstwie Cyfryzacji.

– Cyfryzacja to zadanie, które jest trudne, ale jednocześnie niezwykle ważne. Od tego, czy cyfryzacja jest realizowana w sposób sprawny zależy, na ile udaje się budować nowoczesne państwo – podkreślił.

– To zadanie, które pan dzisiaj na siebie oficjalnie przyjmuje, jest zadaniem rzeczywiście niezwykle ważnym, niełatwym, gdzie czeka również i wiele różnego rodzaju niebezpieczeństw, możliwości potknięcia się, ale wierzę, że nie stanie się to pańskim udziałem – dodał.


Dworczyk: W poniedziałek do prezydenta wpłynie wniosek o powołanie ministra cyfryzacji


Kolejna zmiana w rządzie premiera Morawieckiego

Zmiany na stanowiskach

Ministerstwo Cyfryzacji od 9 stycznia br., gdy odwołana została Anna Streżyńska, nie miało kierującego nim ministra. Zagórski jako sekretarz stanu kierował bieżącymi pracami resortu, nad którym konstytucyjny nadzór sprawował szef rządu.

Mateusz Morawiecki o powołaniu Zagórskiego poinformował w poniedziałek, pozytywnie oceniając prace dotychczasowego wiceszefa tego resortu. Podkreślił również, że rząd traktuje ministerstwo cyfryzacji jako „bardzo ważne”. – Chcemy, by ono jak najbliższej współpracowało z przedsiębiorcami, żeby unowocześniało nasze usługi – powiedział.

Na początku stycznia prezydent odwołał ze stanowisk m.in.: szefa MON Antoniego Macierewicza, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, szefa resortu środowiska Jana Szyszkę, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i minister cyfryzacji Annę Streżyńską

Mariusz Błaszczak, który dotychczas pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, został powołany na ministra obrony narodowej; nowym szefem MSWiA został dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Na funkcję ministra środowiska powołany został Henryk Kowalczyk. Nowym szefem MSZ został Jacek Czaputowicz, a ministrem zdrowia – Łukasz Szumowski.Resort cyfryzacji pozostaje; niebawem zostanie powołany minister

źródło:

Zobacz więcej