Kopcińska: PO broniąc Gawłowskiego upolitycznia jego sprawę

– PO broniąc Stanisława Gawłowskiego upolitycznia jego sprawę; to nie koledzy partyjni mają osądzić czy jest on niewinny, tylko sądy – powiedziała we wtorek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. My przywracamy sprawiedliwość - wobec prawa wszyscy są równi - dodała.

Sąd w Szczecinie zdecydował w niedzielę o zastosowaniu wobec sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego trzymiesięcznego aresztu tymczasowego. W piątek poseł Platformy został zatrzymany przez CBA, następnie usłyszał w prokuraturze pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Dotyczą one okresu, w który Gawłowski pełnił urząd wiceministra ochrony środowiska w rządach PO-PSL.

Według prokuratury polityk miał przyjąć – jako łapówkę – co najmniej 175 tys. zł w gotówce, a także dwa zegarki o wartości prawie 25 tys. zł. Gawłowski wielokrotnie zapewniał o swej niewinności.

W poniedziałek w Szczecinie, w związku z aresztowaniem Gawłowskiego, na nadzwyczajnym posiedzeniu zebrały się władze PO i klubu parlamentarnego Platformy.

Po zakończeniu spotkania lider PO Grzegorz Schetyna oświadczył, że sprawę swego partyjnego kolegi, zwłaszcza niedzielną decyzję o jego aresztowaniu, odbiera jako „początek kampanii wyborczej PiS, jako atak na polityczną opozycję, atak na Platformę Obywatelską”. – To są standardy białoruskie – tak na Białorusi i w Turcji, i w Rosji traktuje się opozycję polityczną, tak się eliminuje polityków z innych obozów, tak się prowadzi kampanię wyborczą – oświadczył szef Platformy.


Sejm wyraził zgodę na zatrzymanie i areszt dla Stanisława Gawłowskiego

„To jest hucpa, tego nie należy robić”

We wtorek w TVP1 do stanowiska Schetyny odniosła się rzeczniczka rządu. Według Kopcińskiej „opozycja broniąc swojego partyjnego kolegi próbuje z tego zrobić sprawę polityczną”.

– To jest hucpa, to jest uprawianie polityki, tego nie należy robić. Dajmy sądom wydać wyrok (...). Jeżeli osoba - która jest podejrzewana o pewne czyny - jest niewinna, to nie koledzy partyjni mają osądzić. Dlatego zostawmy sprawę, nie upolityczniajmy jej – mówiła rzecznika rządu.

W każdym takim przypadku – jak podkreśliła Kopcińska – obóz rządzący dąży do tego, aby to „sądy wydawały wyroki, aby to sędziowie orzekali o tym, czy ktoś jest winny, czy nie”.

– Pragnę przypomnieć politykom opozycji, że wobec prawa wszyscy są równi, a przynajmniej być powinni. My przywracamy sprawiedliwość. Nie ma osób, które mają prawo ponad prawem się znaleźć – oświadczyła Kopcińska.


Gawłowski: Zostałem wybrany przez PiS na ofiarę

źródło:

Zobacz więcej