„Robimy to dla piękna muzyki”. Fryderyki przyznane

Gala odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie (fot. PAP/Stach Leszczyński)

Agnieszka Duczmal, światowej sławy dyrygentka i założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, odebrała Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyła się gala nagród Akademii Fonograficznej w kategorii muzyki poważnej. To jedne z najważniejszych nagród muzycznych w Polsce.

Polscy twórcy opery z prestiżowymi nagrodami. „Ten gatunek sztuki może zmienić świat”

Piotr Beczała otrzymał nagrodę International Opera Awards w kategorii najlepszy śpiewak. W kategorii najlepszy reżyser triumfował Mariusz...

zobacz więcej

Duczmal stwierdziła podczas uroczystości, że w tej złotej statuetce zawarte jest 50 lat jej życia. – 50 lat mojego samodzielnego działania dyrygenckiego i 50 lat istnienia orkiestry, którą założyłam. „Amadeusie” dziękuję bardzo za to, że dzisiaj mamy Fryderyka – mówiła laureatka, która z Orkiestrą „Amadeus” nagrała 50 płyt, a dla Polskiego Radia ponad 10 tys. minut muzyki.

Fryderyka otrzymała też płyta wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia „Magdalena u stóp Chrystusa” Antonia Caldary. Kierownik artystyczny albumu Lilianna Stawarz powiedziała, że Fryderyk to szczególne wyróżnienie dla niej i muzyków, którzy tworzyli ten album.

– Robimy to dla piękna muzyki i jeżeli ta piękna muzyka podoba się publiczności, to znaczy, że nasza misja jest spełniona i to naprawdę dodaje skrzydeł; tak jak ten Fryderyk ma rozłożone skrzydła, tak ja się teraz czuję – mówiła Stawarz.

Płyta miała swoją premierę 10 marca 2017 r. Zawiera pierwsze polskie nagranie oratorium i jest jedną z niewielu wydanych w Polsce płyt z muzyką włoskiego kompozytora. W nagraniu albumu wzięli udział m. in.: Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Jan Jakub Monowid, Artur Janda i Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MUSICAE ANTIQUAE OLLEGIUM VARSOVIENSE.

Płyta parę dni temu otrzymała też nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks w kategorii „Muzyka chrześcijańska – muzyka klasyczna”.

Wyjątkowe widowisko. Sting i Shaggy wystąpili w Studiu Koncertowym Polskiego Radia

zobacz więcej

Osiem kategorii

Fryderyki zostały przyznane w ośmiu kategoriach. Nagrodę w kategorii Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa za płytę „Szymanowski” otrzymali: Aleksandra Kurzak, Agnieszka Rehlis, Dmitry Korchak, Artur Ruciński i Warsaw Philharmonic Orchestra and Chór pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

W kategorii Album roku recital solowy za płytę „Already It Is Dusk” nagrodę otrzymał Dariusz Przybylski. Piotr Sałajczyk i Kwartet Śląski uhonorowani zostali za płytę „Mieczysław Wajnberg – String Quartet, Piano Quintet” w kategorii Album roku muzyka kameralna. Dwie statuetki za album roku muzyki współczesnej i najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej przyznano płycie – „proMODERN shakespired”.

W kategorii Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca za płytę „Made in Poland” nagrodę otrzymali: Atom String Quartet, NFM Leopoldinum Chamber Orchestra i Christian Danowicz. W kategorii Najlepszy album polski za granicą za płytę „Franz Schubert Piano Sonatas” nagrodę otrzymał Krystian Zimerman.

Laureatów Fryderyków 2018 w kategoriach: muzyka rozrywkowa i jazzowa poznamy 24 kwietnia w Teatrze Polskim.

źródło:
Zobacz więcej