Nie żyje ceniony kompozytor prof. Zbigniew Bujarski

Prof. Zbigniew Bujarski miał 84 lata (fot. Akademia Muzyczna w Krakowie)

W wieku 84 lat zmarł krakowski kompozytor prof. Zbigniew Bujarski. Realizujący się także jako pedagog i artysta malarz Bujarski był wykładowcą na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Zmarł pionier free jazzu, pianista Cecil Taylor

W wieku 89 lat zmarł Cecil Taylor, jeden z najwybitniejszych pianistów jazzowych, uznawany za pioniera ruchu free jazzu z końca lat 50. ub. wieku....

zobacz więcej

Bujarski urodził się w Muszynie w 1933 r. W 1960 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną w Krakowie. Uczył się kompozycji i dyrygentury. W latach 60. był kierownikiem literackim w Filharmonii Rzeszowskiej.

Od 1972 r. wykładał na Akademii Muzycznej w Krakowie. Najpierw był dziekanem Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki, a od profesorem kompozycji krakowskiej.

Bujarski zdobył wiele nagród za swoje kompozycje. Na koncie miał wyróżnienia w Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich i w Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Jego utwór „Musica domestica” zdobył II nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu.

Teoretycy muzyki wskazują, że w twórczości Bujarskiego ważne miejsce zajmują utwory na kwartet smyczkowy. Napisał cztery takie kompozycje – Na otwarcie domu (1980), Na Adwent (1984), Na Wielkanoc (1989) i Na jesień (2001).

Prof. Bujarski Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia. Otrzymał też Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich i Nagrodę miasta Krakowa. W 1991 r. został wyróżniony w Nowym Jorku nagrodą Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego.

źródło:
Zobacz więcej