Czaputowicz: Na spotkaniu z szefami MSZ UE poruszyłem temat zwrotu wraku

– Podczas spotkania z unijnymi ministrami spraw zagranicznych przypomniałem o oczekiwaniu Polski na zwrot wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem – powiedział w Luksemburgu szef MSZ Jacek Czaputowicz. Spotkanie było poświęcone m.in. unijnej polityce wobec Rosji.

Tak osiem lat po katastrofie wygląda Smoleńsk

10 kwietnia tego roku mija osiem lat od katastrofy smoleńskiej. Jak po katastrofie wygląda Smoleńsk i lotnisko Siewiernyj? W jakich warunkach...

zobacz więcej

Jednym z tematów dyskusji ministrów na posiedzeniu unijnej Rady ds. Zagranicznych był stan relacji UE z Rosją i sytuacja w tym kraju po marcowych wyborach prezydenckich.

Jak relacjonował na briefingu prasowym szef polskiej dyplomacji, podczas posiedzenia przypomniał o tym, że „Polska oczekuje ciągle zwrotu wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r.”.

– Zginął prezydent, elita polskiego narodu i, zgodnie z prawem międzynarodowym, mamy prawo oczekiwać zwrotu samego wraku, a także czarnych skrzynek – jest to konieczne do prowadzenia śledztwa, które się toczy – podkreślił.

Pytany o reakcję unijnych ministrów spraw zagranicznych na jego słowa, Czaputowicz odpowiedział, że „nie było dyskusji na ten temat”. – Na pewno zostało to odczytane, będzie to w protokole; ważne państwo UE przedstawiło swój punkt widzenia na temat polityki wobec Rosji – dodał.

Według szefa MSZ przekonanie o potrzebie jedności i integracji polityki unijnej wobec Moskwy było widoczne w wystąpieniach przedstawicieli większości państw członkowskich.

– W moim wystąpieniu też zwracałem uwagę na konieczność umocnienia systemu sankcyjnego i tutaj jest pewna zgoda, że te sankcje, które zostały wprowadzone, odgrywają pozytywną rolę. (...) Jest świadomość istnienia zagrożenia ze strony polityki rosyjskiej dla UE – mówił minister.

źródło:

Zobacz więcej