Polacy wśród najczęściej zgłaszanych ofiar handlu ludźmi

Polacy ofiarami współczesnego niewolnictwa (fot. Shutterstock/ChameleonsEye)

Brytyjska organizacja Unseen opublikowała raport podsumowujący pierwszy rok działania ogólnokrajowej infolinii Modern Slavery Helpline, na którą można zgłaszać podejrzenia dotyczące handlu ludźmi. Polacy są drugą najczęściej zgłaszaną narodowością, po Rumunach.

Sky News pokazała dramat polskich ofiar handlu ludźmi

Brytyjska telewizja informacyjna Sky News wyemitowała we wtorek krótki film dokumentalny o polskich ofiarach handlu ludźmi i współczesnego...

zobacz więcej

W 2017 r. na Modern Slavery Helpline zgłoszono ponad 4,8 tys. podejrzanych przypadków dotyczących osób z 94 państw. Większość – około 3,5 tys. – dotyczyła wyzysku w miejscu pracy, w szczególności w myjniach samochodowych, branży budowlanej, salonach piękności, rolnictwie i fabrykach, a kolejne 700 wykorzystania seksualnego i zniewolenia w celu służby domowej. W ponad 1,4 tys. przypadków sprawy zostały przekazane do dalszego rozpatrzenia przez policję i organy ścigania.

Aż 233 zgłoszenia dotyczą Polaków, którzy stanowią drugą co do wielkości grupę potencjalnych ofiar po Rumunach (756 zgłoszeń), a przed Anglikami (212), Tajlandczykami (211) i Bułgarami (98). W zestawieniu dotyczącym terytorium Walii obywatele Polski znaleźli się na pierwszym miejscu (40 zgłoszeń), wyprzedzając Rumunów (17) i Filipińczyków (16).

Niestety, jak pół roku temu podawała telewizja Sky News, jedynie 1,9 proc. zgłoszonych przypadków handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa kończy się wyrokiem skazującym.

Handel ludźmi to trzeci pod względem dochodów nielegalny biznes

– Ofiary handlu ludźmi są zastraszane przez swoich oprawców, są pozbawiane dokumentów. Trudno do nich dotrzeć – mówią policjanci, którzy zajmują...

zobacz więcej

Unseen wskazuje, że dla polskich ofiar handlu ludźmi problem często stanowi bariera językowa. Organizacja przygotowała polskojęzyczne ulotki mające zwiększyć świadomość problemu wśród ponad milionowej społeczności Polaków w Wielkiej Brytanii. Współpracuje też z ambasadą RP w Londynie w celu wsparcia powrotu do kraju osób, które były ofiarami handlu ludźmi.

W 2016 r. w ramach tzw. National Referral Mechanism – oficjalnego systemu zgłaszania przypadków niewolnictwa – zidentyfikowano 163 polskie ofiary niewolnictwa, z czego aż 148 osób padło ofiarą wyzysku w pracy. To najwyższy wynik od początku prowadzenia tych statystyk w 2012 r. i siódme miejsce wśród grup narodowościowych najczęściej doświadczających tego zjawiska.

Dużej grupie osób poważnie wyzyskiwanych w miejscu pracy udaje się wydostać z takiej sytuacji – zazwyczaj bez śladu w oficjalnych statystykach – by rozpocząć nowe życie na emigracji lub wrócić do Polski. Inni tkwią w niej nawet latami.

Agencja cytuje wiceszefową Narodowej Agencji ds. Zwalczania Przestępczości (NCA) Caroline Young, która przyznała, że oficjalne dane „to jedynie czubek góry lodowej”. – Prawdopodobnie jest bardzo dużo osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą się zgłosić na policję – powiedziała.

Uwaga na fałszywe oferty pracy! Handel ludźmi, jak nie stać się ofiarą?

Mimo że wiele już w świadomości Polaków się zmieniło i o handlu ludźmi mówi się coraz głośniej, chętnych, by zaryzykować i odpowiedzieć na oferty...

zobacz więcej

– Warto przyjrzeć się wcześniejszej historii zatrudnienia w danej firmie lub porozmawiać z kimś, kto tam pracował. Jeśli oferowane jest nam mieszkanie, warto sprawdzić, czy naprawdę istnieje; jeśli opłacane są koszty podróży, należy upewnić się, że nie wiąże się z tym powstanie zobowiązania wobec pracodawcy – radzi Young Polakom chcącym pracować na Wyspach.

Wspierany przez brytyjski rząd Punkt Weryfikacji Ofert Pracy działa odzeszłego roku przy polskim oddziale Armii Zbawienia. Oferuje on pomoc w ustaleniu wiarygodności pracodawców jeszcze zanim potencjalny emigrant wyjedzie z Polski.

Przed ryzykiem handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii ostrzega także brytyjska ambasada w Warszawie, która w zeszłym miesiącu rozpoczęła kampanię informacyjną kierowaną do Polaków rozważających wyjazd do Zjednoczonego Królestwa.

Osoby, które same padły ofiarą handlu ludźmi lub podejrzewają, że problem ten dotyczy znanych im osób, mogą zadzwonić w Wielkiej Brytanii na specjalną infolinię (numer 0 8000 121 700), która oferuje wsparcie także w języku polskim.

Wśród organizacji świadczących wsparcie dla ofiar handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa jest także East European Resource Centre (EERC) mieszczące się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w zachodnim Londynie.

Zgodnie z brytyjskim prawem po ustaleniu, że dana osoba mogła paść ofiarą handlu ludźmi, może ona liczyć na tymczasowe zakwaterowanie, wsparcie psychologiczne i pomoc w znalezieniu pracy.

źródło:
Zobacz więcej