Sasin: Po pierwszym kwartale w budżecie jest nadwyżka

Sasin był pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy jest rezerwa budżetowa w kontekście zapowiedzi premiera Morawieckiego (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Po pierwszym kwartale budżet ma nadwyżkę – poinformował dziennikarzy szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Jacek Sasin. Jego zdaniem nie zabraknie pieniędzy na realizację propozycji premiera Mateusza Morawieckiego.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie podatku CIT

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że obniżenie przez rząd PiS podatku CIT z 19 do 15 procent spowodowało zwiększenie wpływów z tego tytułu w...

zobacz więcej

Sasin był pytany w Sejmie, czy jest rezerwa budżetowa na realizację najnowszych zapowiedzi premiera. W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy pod hasłem „Polska jest jedna”. Mateusz Morawiecki zapowiedział kilka nowych projektów, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm z 15 proc. do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program Dostępność Plus, a także 5 mld zł na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych.

– Jeśli pamiętacie realizację budżetu w roku ubiegłym, to on rzeczywiście przez większość roku wykazywał nadwyżkę budżetową – mówił Sasin. Jak dodał, na koniec roku odnotowano deficyt, ale „o połowę mniejszy niż zakładany”.

– Również w tym roku obserwujemy podobny trend, czyli po pierwszym kwartale mamy odnotowaną nadwyżkę w budżecie, więc pieniędzy nie zabraknie – poinformował.

– Podobnie jak przy naszych wcześniejszych projektach, dotyczących choćby 500 Plus, mamy pewność, że pieniądze na te projekty są – powiedział.

Nadwyżka budżetu wyniosła 4 mld 460,8 mln

Zgodnie z ostatnimi danymi resortu finansów po lutym nadwyżka budżetu wyniosła 4 mld 460,8 mln zł. Dochody wyniosły 62 mld 20,3 mln zł, czyli 17,4 proc. planu rocznego, a wydatki 57 mld 559,5 mln zł, czyli 14,5 proc. planu rocznego.

Wpływy z podatku od niektórych instytucji finansowych wyniosły 745,1 mln zł, czyli 16,3 proc. planu rocznego.

W styczniu i lutym dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do tego samego okresu z zeszłego roku o 1,1 proc.

„Bardzo wysoka baza odniesienia, a także znacznie przyspieszające w IV kwartale 2017 r. inwestycje (a co za tym idzie większe zwroty podatku na początku br.) sprawiły, że w okresie styczeń - luty 2018 r. dochody z podatku VAT były niższe niż zgromadzone w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jednakże wpływy w samym lutym z tego podatku były wyższe o 12,3 proc. rok do roku” – napisano w komunikacie dotyczącym wykonania budżetu po lutym.

Ponad połowa Polaków złoży PIT przez internet

Ponad połowa Polaków złoży PIT za 2017 r. przez internet, ale z elektronicznego wniosku o przygotowanie zeznania rocznego przez fiskus (PIT-WZ)...

zobacz więcej

Resort poinformował też, że w ramach pozostałych kategorii podatków: PIT, CIT, akcyza oraz gry, podatku od niektórych instytucji finansowych w okresie styczeń – luty 2018 r. odnotowano wzrost.

Zgodnie z danymi MF w okresie styczeń – luty 2018 dochody z podatku PIT były wyższe o 13,4 proc. r/r (tj. ok. 1,1 mld zł), dochody z podatku CIT były wyższe o 17,2 proc. r/r (tj. ok. 0,8 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 9,1 proc. r/r (tj. ok. 0,9 mld zł), a dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 2,6 proc. r/r.

Według MF wysokie dochody z PIT wiążą się z dobrą sytuacją na rynku pracy oraz wysokimi wpłatami podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą. Wyższe wpływy z podatku CIT związane są przede wszystkim z działaniami uszczelniającymi, dobrą sytuacją gospodarczą (wzrost PKB w IV kwartale 2017 r. w ujęciu rocznym wyniósł 5,1 proc.) oraz podwyższonym popytem inwestycyjnym w kraju i na głównych rynkach eksportowych.

„W okresie styczeń – luty 2018 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 3,5 mld zł i było wyższe o 0,4 mld zł w stosunku do okresu styczeń – luty 2017 r.” – podał resort.

Ministerstwo poinformowało, że wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - luty 2018 r. wyniosło 57,6 mld zł tj. 14,5 proc. planu. W analogicznym okresie 2017 r. przekazano na wydatki 60,1 mld zł, tj. 15,6 proc. planu.

„Niższe wykonanie wydatków w stosunku do okresu styczeń – luty roku ubiegłego jest wynikiem niższej dotacji przekazanej do FUS (mniej o 5,2 mld zł), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS” – tłumaczył resort.

„Ponadto w związku ze skorzystaniem przez Komisję Europejską z możliwości przyspieszenia w pierwszym półroczu wpłat składek przez państwa członkowskie, w okresie styczeń-luty 2018 r. odnotowano wyższe wykonanie wydatków w ramach środków własnych Unii Europejskiej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (w 2017 r. państwa członkowskie wpłaciły 2,2 miesięcznej raty, podczas gdy w 2018 r. 2,7 miesięcznej raty, tj. więcej o ok. 1,1 mld zł).” – dodano.

źródło:

Zobacz więcej