Skarb wikingów i monety Haralda Sinozębego. Wielkie odkrycie na Rugii

Precjoza Wikingów ma w swojej kolekcji m.in. Narodowe Muzeum Szkocji (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)

Niemieccy archeolodzy znaleźli na wyspie precjoza z czasów Haralda Sinozębego, króla Danii w latach 910-987. Ważące po 0,3 grama srebrne monety z wizerunkiem krzyża to jedne z pierwszych egzemplarzy środków płatniczych w tym kraju. Harald przyjął chrzest w tym samym mniej więcej czasie, co Mieszko I – w 965 roku.

Skarb Wikingów odnaleziony. Niektórych eksponatów nie udało się odzyskać

Odnaleziono ukradziony w sierpniu z Muzeum Uniwersytetu w Bergen, tak zwany Skarb Wikingów. Norweska policja aresztowała dwóch mężczyzn...

zobacz więcej

Na skarb archeolodzy z Meklemburgii-Pomorza Przedniego natrafili w weekend. Badali odkryty teren o powierzchni około 400 metrów kwadratowych, w pobliżu miejscowości Schaprode.

Ku swojemu zaskoczeniu po zdjęciu warstw ziemi ujrzeli naszyjniki, pierścienie, bransolety, fibule wikingów oraz około pół tysiąca częściowo pękniętych monet. Sto z nich pochodzi z późnego wieku X, z czasów duńskiego króla Haralda Sinozębego.

Ten sam teren przeszukiwał w styczniu z użyciem detektora metalu archeolog amator René Schön wraz z kilkunastoletnim uczniem. Natarfili na ciekawe elementy i zaalarmowali naukowców.

W latach 1872 i 1874 na oddalonej zaledwie o kilka kilometrów wyspie Hiddensee znaleziono złotą biżuterię z X wieku, przypisywaną temu władcy. Szef niemieckiej misji archeologicznej Michael Schirren przypuszcza, że istnieje związek między odkryciem XIX-wiecznym i tym sprzed kilku dni.

źródło:
Zobacz więcej