RAPORT

Pogarda

Sondaż Kantar Public: PiS i PO „utrzymują elektoraty na tym samym poziomie”

Chęć udziału w wyborach parlamentarnych wyraziło 61 proc. respondentów (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Chęć udziału w wyborach parlamentarnych wyraziło 61 proc. respondentów (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Najnowsze

Popularne

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w kwietniu, 36 proc. osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach, zagłosowałoby na PiS, a 23 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (7 proc.), Kukiz'15 (6 proc.) i Nowoczesna (5 proc.) – wynika z sondażu Kantar Public.

Z badania wynika, że do Sejmu nie dostałyby się PSL i Partia Wolność, które uzyskały po 3 proc. poparcia, oraz Partia Razem, oddanie głosu na którą zadeklarował 1 proc. ankietowanych. 15 proc. spośród badanych wyrażających gotowość udziału w wyborach nie umiało określić, na jakie ugrupowanie oddaliby głos.

W porównaniu z poprzednim miesiącem notowania PiS spadły o 1 punkt proc., a o taki sam odsetek wzrosło poparcie dla Platformy. Poprawę notowań odnotowały SLD (o 3 punkty proc.), PSL (o 1 punkt proc.) i Wolność (o 2 punkty proc.). O 5 punktów proc. spadł odsetek osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych. Od marca nie zmieniło się poparcie dla Nowoczesnej, Kukiz'15 i Partii Razem.


Sondaż: notowania PiS bez zmian, wzrost poparcia dla PO

61 proc. badanych poszłoby do wyborów

Chęć udziału w wyborach wyraziło 61 proc. respondentów, z czego 26 proc. stwierdziło, że zdecydowanie, a 35 proc., że raczej poszłoby do głosowania. 28 proc. badanych zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w wyborach (14 proc. raczej nie, 14 proc. zdecydowanie nie), a 11 proc. było w tej sprawie niezdecydowanych.

Zdaniem ekspertki pracowni Kantar Public Urszuli Krassowskiej wyniki sondażu oznaczają, że główni gracze – Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska „utrzymują elektoraty na prawie takim samym poziomie jak w marcu”.

„Mimo zwiastunów zmian pojawiających się w sondażach telefonicznych, w naszym badaniu prowadzonym metodą wywiadów bezpośrednich nie odnotowaliśmy radykalnych spadków i wzrostów” – zwróciła uwagę Krassowska. Na uwagę zasługuje natomiast – według niej – „coraz lepszy wynik Sojuszu Lewicy Demokratycznej”. „Wciąż jednak osoby o poglądach lewicowych wolą oddać swój głos na PO niż SLD” – zauważyła ekspertka.

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 6–11 kwietnia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1024 pełnoletnich mieszkańców Polski, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej