25 lat współpracy Wojska Polskiego z Gwardią Narodową stanu Illinois

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (P) i gubernator stanu Illinois Bruce Rauner (L) wymieniają prezenty, podczas spotkania w MON w Warszawie (fot. PAP/Paweł Supernak)

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego – będzie w stanie Illinois dniem strategicznego partnerstwa z Polską, przewiduje ogłoszona właśnie proklamacja przyjęta z okazji 25. rocznicy współpracy Gwardii Narodowej tego stanu z Siłami Zbrojnymi RP.

Mariusz Błaszczak: Wojsko Polskie będzie szkoliło wojsko irackie w ramach NATO

Jeżeli oczekujemy solidarności od naszych partnerów, to wykazujemy również naszą solidarność. Te wspólne ćwiczenia czy udział w misjach to bardzo...

zobacz więcej

W uroczystości w ogrodach ministerstwa obrony narodowej w Warszawie uczestniczyli m. in. minister obrony Mariusz Błaszczak, ambasador USA Paul Jones, gubernator Illinois Bruce Rauner, dowódcy rodzajów sił zbrojnych i szef Sztabu Generalnego WP, a także dowódca Gwardii Narodowej Illinois.

Szef MON podkreślił, że wspomniana w proklamacji współpraca „sięga zarówno do czasów, kiedy wybijały się na niepodległość Stany Zjednoczone, jak i czasów sprzed stu lat, kiedy na niepodległość wybijała się Polska”.

Przypomniał poparcie prezydenta Woodrow Wilsona w 1918 r. dla polskiej niepodległości, udział amerykańskich lotników w wojnie 1920 r.

– Dziś Polska jest w NATO, również, a może przede wszystkim dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych przystąpienie do sojuszu było możliwe, także dzięki współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois, czerpiemy z tej współpracy na co dzień – powiedział Błaszczak.

Przypomniał, że lotnicy 169. eskadry transportowej z samolotami C-130 Hercules „są na co dzień obecni wśród Wojska Polskiego”. Dziękował za współpracę przy formowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Spośród wszystkich stanowych partnerstw wyróżnia się partnerstwo między polskimi siłami zbrojnymi i Gwardią Narodową Illinois, ponieważ nie jest tylko dodatkiem, lecz centralnym elementem naszej współpracy – zapewnił ambasador Paul Jones.

Podkreślił, że na wszystkich zmianach polskich kontyngentów w Iraku i Afganistanie Polacy współdziałali i współdziałają z gwardzistami z Illinois.

Ekspert: Offset za zestawy Patriot „skrojony” pod polski przemysł

– Umowy offsetowe o wartości prawie 950 mln zł związane z zakupem rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot zostały...

zobacz więcej

„Razem przez stulecia walczyliśmy o wolność”

– Nie ma silniejszego partnerstwa, nie ma silniejszej przyjaźni niż ta, która łączy obywateli Illinois i Polaków – powiedział gubernator, przypominając, że stan i leżące w nim Chicago to największe skupiska Polonii.

– Razem przez stulecia walczyliśmy o wolność i demokrację. Razem walczyliśmy z nazistami, razem walczyliśmy z komunistami; razem walczymy z dyktatorami na całym świecie, by wzmocnić wolność i demokrację – dodał Rauner.

Podkreślił, że swoją pierwszą wizytę w Europie jako gubernator składa w Polsce. Powiedział, że celem przyjazdu delegacji jest także ożywienie wzajemnych kontaktów kulturalnych, ekonomicznych i turystycznych.

– Każdego roku tysiące mieszkańców Illinois obchodzi 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego, rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwycięstwa Polski w wojnie 1920 r. – podkreślono w proklamacji gubernatora.

– W 1993 r. ustanowiono program partnerstwa stanowego Gwardii Narodowej Illinois z Rzeczpospolitą Polską, obejmującą zarówno komponent lądowy, jak i powietrzny. Program był rozwijany przez 25 lat i stał się głównym programem partnerstwa stanowego realizowanym przez amerykańską Gwardię Narodową z innym państwem – głosi proklamacja.

Zaznaczono, że przez ten czas współpracowały ze sobą tysiące żołnierzy z obu krajów, a od 2003 r. walczyli oni wspólnie w Iraku w Afganistanie i nadal razem służą w Afganistanie.

Błaszczak: To bardzo dobrze wynegocjowany kontrakt. Nad Wisłą będzie bezpiecznie

– To nieprawda, że przepłaciliśmy za Patrioty. To dobrze wynegocjowana cena. Padają porównania z ceną sprzętu zakupionego przez naszych...

zobacz więcej

Proklamacja podkreśla, że współpraca sprzyja interoperacyjności w ramach NATO, zwiększeniu zdolności wojskowych w regionie i lepszemu współdziałaniu jednostek bojowych, obejmuje też współpracę cywilną. Przypomniano też walkę Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki po stronie dążących do niepodległości Stanów Zjednoczonych.

25 lat współpracy

Gwardia Narodowa stanu Illinois współpracuje od lat z polskimi Wojskami Lądowymi i Siłami Powietrznymi, a ostatnio także z formowanymi jako odrębny rodzaj sił zbrojnych Wojskami Obrony Terytorialnej. Polacy służyli z gwardzistami z Illinois Iraku i w Afganistanie, gdzie ta współpraca trwa do dziś.

Żołnierze z bazy w Marseilles w Illinois wspierali polskich wojskowych specjalistów od likwidacji skażeń, którzy brali udział w zabezpieczaniu piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Amerykanie doradzali przy transformacji polskich sił powietrznych, dzielili się rozwiązaniami w kwestii wsparcia dla weteranów i rodzin żołnierzy uczestniczących w misjach poza granicami państwa, przekazywali doświadczenia przy formowaniu WOT.

źródło:

Zobacz więcej