Oszuści podszywają się pod MediaMarkt i wyłudzają dane do kart płatniczych

Na oszustwa poprzez sms najbardziej narażone są osoby starsze (fot. Shutterstock/Motortion Films)

Od kilku dni na telefony komórkowe Polaków przychodzą SMS-y, z których treści wynika, że odbiorca wiadomości znalazł się w gronie szczęśliwców, którzy otrzymają nowego iPhone’a X. „Wystarczy” tylko kliknąć w link i zapłacić za przesyłkę. Zaczyna się od 5 zł, a potem dług rośnie...

Wirtualne inwestycje, realne oszustwo. CBŚP na tropie afery FOREX

20 „maklerów”, którzy naciągnęli klientów platform inwestycyjnych CFD 1000, VORTEX ASSETS, MIB 700 na ponad 18 mln zł, zatrzymali w ostatnich...

zobacz więcej

SMS-y, przychodzące do abonentów m.in. sieci Play, zapraszają do odbioru paczki z MediaMarkt, w której jest iPhone X. Należy tylko opłacić koszty przesyłki (w wysokości 5 zł). Telefon ma być nagrodą dla klientów MediaMarkt z okazji jubileuszu sklepu.

Po kliknięciu w link nadesłany SMS-em abonent sieci komórkowej jest przekierowywany do strony internetowej, gdzie w kolejnych krokach ma podać dane osobowe oraz dane karty płatniczej, aby zabezpieczyć wysłanie nagrody.

„W ostatnich tygodniach obserwujemy coraz częstsze oszustwa zaczynające się od wiadomości SMS, w której znajduje się link do strony informującej o wygraniu jakiegoś smartfona albo bonu do popularnego supermarketu” – powiedział PAP szef zespołu bezpieczeństwa serwisu niebezpiecznik.pl Piotr Konieczny.

Nie odpowiadać na SMS-y

Jak powiedział Konieczny, „na takie wiadomości najlepiej nie reagować. Ale jeśli ktoś, w przypływie zmęczenia, postanowił wypełnić formularz »odbioru nagrody« i podał w nim swoje dane osobowe albo, co gorsza, numer karty płatniczej, to powinien natychmiast wykonać dwie czynności: skontaktować się ze swoim bankiem i wykonać operację cofnięcia transakcji, czyli tzw. chargeback. Każdy posiadacz karty płatniczej, zarówno debetowej, jak i kredytowej, ma możliwość bezpłatnego wycofania się z transakcji, jeśli poczuł się oszukany” – tłumaczy Konieczny.

Jak dodał szef zespołu bezpieczeństwa serwisu niebezpiecznik.pl, należy także „wysłać do organizatora konkursu sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych oraz wobec przekazywania danych innym podmiotom. Wystarczy wypełnić, podpisać i przesłać organizatorowi konkursu dokument o treści podanej na stronie: https://niebezpiecznik.pl/sprzeciw.docx”

Chciała dać oszustom pół miliona. Kasjerka z banku uratowała 72-latkę

Dzięki czujności pracownicy banku 72-letnia mieszkanka Konina nie została oszukana metodą „na policjanta”. Namówiona przez oszustów kobieta chciała...

zobacz więcej

Reakcja MediaMarkt

PR Manager MediaMarktSaturn Polska Wioletta Batóg oficjalnie dementuje wysyłanie SMS-ów przez sieć sklepów. „W związku z sygnałami, jakie MediaMarkt otrzymuje od swoich klientów o pojawieniu się fałszywej promocji, rozsyłanej za pośrednictwem wiadomości SMS pod hasłem »MediaMarkt – Rozpoczęliśmy nasze urodzinowe rozdanie«, informujemy, że MediaMarkt ani podmioty współpracujące z nami nie prowadzą takiej promocji i nie są nadawcą tych wiadomości”.

Rzeczniczka dodała, że „autorzy bezprawnie podszywają się pod markę MediaMarkt i tym samym naruszają nasze prawa”. „W związku z tym MediaMarkt oświadcza, że wyżej wymienione działania i treści rozpowszechniane w ramach tych działań nie stanowią oferty firmy MediaMarkt. Podejmujemy w tej sprawie stosowne kroki prawne” – powiedziała.

„Informacje o akcjach promocyjnych i konkursach organizowanych przez MediaMarkt są zamieszczane wyłącznie w oficjalnych kanałach informacyjnych MediaMarkt Polska oraz na stronie internetowej mediamarkt.pl” – dodała Batóg.

„Wszystkie akcje promocyjne oraz konkursy, które pojawiają się na innych fanpage'ach oraz w innych miejscach w Internecie, nie są organizowane przez MediaMarkt. Uczestnictwo w nich może grozić zainfekowaniem komputera/smartfona wirusem oraz wyciekiem danych osobowych w niepowołane ręce” – przestrzega rzeczniczka.

źródło:

Zobacz więcej