RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„PiS proponuje konkretne reformy, a Platforma i Nowoczesna – zjednoczenie”

– Nie mam wątpliwości co do zbilansowanie się tych działań – tak prof. Zbigniew Krysiak ocenił w programie „Gość Wiadomości” nowe projekty rządu, przedstawione podczas sobotniej konwencji PiS-u. – Z punktu widzenia wyborcy, to wygląda tak: PiS proponuje konkretne reformy, a Platforma i Nowoczesna – zjednoczenie – w ten sposób z kolei prof. Norbert Maliszewski porównał zjazd partii rządzącej i dwóch partii opozycyjnych.

Konwencja PiS w Warszawie. Premier Morawiecki zaprezentował swoją „piątkę”

Mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawka w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program...

zobacz więcej

– Na przykład obniżenie podatku CIT z 15 do 9 proc. może oddziaływać w następujący sposób: redukcja podatków pójdzie na inwestycje. Z drugiej strony może to stworzyć taką sytuację, że działalność jednoosobowa, osoby fizycznej może być zamieniana na spółki prawa handlowego. To jest pożądany efekt, który jest procesem tworzenia klasy średniej w Polsce – mówił prof. Krysiak, pytany o to, czy nowe programy PiS będzie można sfinansować.

Prof. Maliszewski został poproszony o porównanie sobotniej konwencji PiS-u do zjazdu PO i Nowoczesnej, który odbył się tego samego dnia. – Z jednej strony mamy propozycje, które ratują Polskę przed różnego rodzaju pułapkami – typu pułapka demograficzna, średniego rozwoju czy pułapka tego, że w Polsce nie ma klasy średniej, która ma pieniądze. I za tym idą konkretne propozycje – obniżenia ZUS-u obniżenie CIT-u, a także programy socjalne. Z drugiej strony mieliśmy coś, co Platforma i Nowoczesna robiła, to znaczy zajmowanie się same sobą. I Platforma dostała za to kartkę w 2015 roku. Z punktu widzenia wyborcy to wygląda tak: PiS proponuje konkretne reformy, a Platforma i Nowoczesna – zjednoczenie – ocenił gość TVP.

Mateusz Morawiecki zapowiedział w sobotę na konwencji PiS kilka nowych projektów, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych. Premier zapowiedział również kompleksowy program dla rolników oraz dodatkową, minimalną emeryturę dla kobiet, które „osiągnąwszy wiek emerytalny nie mają minimalnej emerytury, a urodziły co najmniej czwórkę dzieci”.

Podczas sobotniej mazowieckiej konwencji dwóch partii opozycyjnych poinformowano, że PO i Nowoczesna wystartują wspólnie w wyborach samorządowych do sejmików województw pod nazwą "Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska". – Jesteśmy zjednoczeni, tworzymy tutaj wspólnotę; ten rok musi być dla nas rokiem wyborczego zwycięstwa – mówił lider PO Grzegorz Schetyna.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej