Superbroń w użyciu w Syrii? Poza USA mają ją tylko trzy kraje, w tym Polska

Pociski manewrujące AGM-158A JASSM zamontowane na polskim F-16 w bazie lotniczej w Poznaniu-Krzesinach (fot. Twitter @KownackiBartosz/kpt. Krzysztof Nanuś)

Połączone siły amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły nad ranem w sobotę serię ataków w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej przez reżim Baszara el-Asada. W ataku koalicja zastosowała swoje najnowocześniejsze środki bojowe w tym osławione pociski manewrujące JASSM, które od 2016 roku są na wyposażeniu Polskich sił zbrojnych.

Gen. Dunford: pierwsza fala nalotów w Syrii zakończona

zobacz więcej

Według nieoficjalnych doniesień, w ataku którego celem było zlikwidowanie trzech ośrodków produkcji broni chemicznej, najprawdopodobniej pierwszy raz bojowo zastosowano zaawansowane pociski manewrujące JASSM, które miały być wystrzelone z ciężkich bombowców amerykańskich B1–B Lancer.

Pociski o obniżonej wykrywalności JASSM mają zasięg 370 km lub 1000km, przenoszą głowicę o wadze 450 kg i wykorzystują czujniki podczerwieni do kierowania się w stronę swoich celów. Każdy B1–B Lancer może przenosić cztery takie pociski, które zaprojektowane zostały tak, by odpalać je z poza zasięgu obrony przeciwlotniczej wroga, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo pilotów biorących udział w misji.

Wykorzystanie pocisków JASSM, pasowałoby do tweetu Donalda Trumpa, który w tym tygodniu ostrzegał Rosję, że USA odpowiedzą „nowym” i „inteligentnym” pociskiem.

W grudniu 2014 r. MON podpisało umowę z rządem USA na pociski AGM-158A JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missiles). Kontrakt był wart ok. 250 mln dolarów. Obejmował 40 pocisków bojowych oraz aparaturę kontrolno-pomiarową i testującą niezbędną do integracji pocisku z samolotem, modernizację oprogramowania F-16 (dotyczy to m.in. systemów wymiany danych, identyfikacji swój-obcy, symulacji bojowej i walki radioelektronicznej), unowocześnienie wybranych systemów pokładowych oraz specjalistyczne szkolenie personelu latającego i technicznego.

28 listopada 2016 agencja DSCA wydała komunikat informujący o wyrażeniu przez amerykański Departament Stanu zgody na sprzedaż Polsce kolejnych 70 pocisków manewrujących JASSM – tym razem w wersji o wydłużonym zasięgu AGM-158B JASSM-ER – za maksymalną kwotę 200 mln dolarów. W ramach potencjalnej transakcji Polska zakupi także: 6 pocisków testowych, 2 pociski szkolne, 2 makiety, 2 systemy symulacji pocisków, oprogramowanie integrujące pociski z myśliwcami F-16, pakiet wsparcia technicznego (dokumentacja techniczna i części zamienne) i logistycznego (pojemniki transportowe), wyposażenie do testów oraz szkolenie personelu.

Pierwsze lotnicze pociski kierowane AGM-158A JASSM zostały dostarczone do bazy w Poznaniu-Krzesinach w styczniu 2017 roku. Poza Polską i USA, pociski JASSM są na wyposażeniu australijskich i fińskich sił powietrznych.

źródło:
Zobacz więcej