RAPORT

Pogarda

Konwencja PiS w Warszawie. Premier Morawiecki zaprezentował swoją „piątkę”

Najnowsze

Popularne

Mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawka w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, nowy fundusz dróg lokalnych – to 5 nowych projektów, których wprowadzenie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

PiS podsumowuje dwa lata rządów. Konwencja w Warszawie [RELACJA]

– Zaczynamy dziś wielką drogę po Polsce i wielką rozmowę z Polakami; trwa dobra zmiana, ale trzeba ją nieustannie podtrzymywać, podtrzymywać...

zobacz więcej

Premier wziął w sobotę udział w konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy w Warszawie. W swoim wystąpieniu zapowiedział kilka nowych projektów.

Wyprawka


– Chcemy, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia 18 roku życia, które uczęszcza do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym – poinformował Morawiecki.

– To będzie kolejny wielki, ważny element naszego programu społecznego – nie będzie tam żadnych warunków, to dla wszystkich rodziców. Rodzice zresztą wiedzą najlepiej, na co wydać pieniądze dla swoich dzieci – dodał. Premier poinformował, że projekt ten zostanie zrealizowany w przeciągu paru najbliższych miesięcy.

Obniżka CIT

Szef rządu zapowiedział również obniżkę podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorców z 15 proc. do 9 proc. Jak podkreślił w 2017 r. po obniżeniu podatku CIT z 19 do 15 proc. wzrosły przychody z tytułu tego podatku o 13 proc.

– Dziękuję wszystkim uczciwym przedsiębiorcom, których jest ogromna większość. Ufamy im dalej i wspieramy małą i średnią polską przedsiębiorczość, i po raz drugi obniżymy podatek dla wszystkich małych i średnich firm. Obniżamy podatek CIT z 15 do 9 proc. – zadeklarował.

Po tej zapowiedzi zgromadzeni na sali skandowali „brawo PiS!”.

Dostępność +

Premier zapowiedział także projekty dla seniorów, które będą realizowane w ramach programu „Dostępność+”. Rząd zagwarantuje na ten program w ciągu „najbliższych kilku lat 23 mld zł”. – To jest tyle, ile rocznie wydajemy na 500+, po to, żeby poprawić warunki życia seniorom, osobom słabszym, niepełnosprawnym – podkreślił szef rządu.

Poinformował również, że w najbliższym czasie rząd zaproponuje dodatkową, minimalną emeryturę dla kobiet, które „osiągnąwszy wiek emerytalny nie mają minimalnej emerytury, a urodziły co najmniej czwórkę dzieci”. – Nikt nie robi więcej dla przyszłości Polski, przyszłości systemu emerytalnego, niż te panie, które wychowują dzieci w rodzinach wielodzietnych – dodał Morawiecki.<

Jarosław Kaczyński: zaczynamy dziś wielką drogę po Polsce

– Zaczynamy dziś wielką drogę po Polsce i wielką rozmowę z Polakami; trwa dobra zmiana, ale trzeba ją nieustannie podtrzymywać, podtrzymywać...

zobacz więcej

Mały ZUS dla małych firm

Jako kolejny projekt zapowiedział obniżkę składek ZUS dla małych firm. – Niższy ZUS, bardziej proporcjonalny, przy niższych wysokościach do 2,5-krotności wynagrodzenia minimalnego, czyli 5300 zł – co się będzie zmieniało oczywiście w kolejnych latach – zaznaczył premier.

– Mała firma, mały ZUS, proporcjonalny ZUS do poziomu 5300 zł, niższy dla tych, którzy mają niższy przychód, trochę wyższy dla tych, którzy mają wyższy przychód – bardziej sprawiedliwy i bardziej akceptowalny. Na pewno dzięki temu wyciągniemy część firm z szarych stref – dodał.

Drogi lokalne

Premier zapowiedział również powstanie nowego funduszu dróg lokalnych. – Już w tym roku przeznaczamy prawie 1,5 mld zł, czyli kwotę do tej pory nigdy nie przeznaczaną na drogi gminne, powiatowe, na te drogi, które są najbardziej potrzebne – mówił Morawiecki.

– Utworzymy specjalny fundusz tej jesieni, fundusz co najmniej na 5 mld zł, który na najbliższe 18 miesięcy będzie wielkim zastrzykiem finansowym dla naprawy i budowy dróg gminnych i powiatowych – zapewnił szef rządu.

Nie tylko „piątka”

Premier zapowiedział, że w 2019 r. w budowie będzie 100 tys. mieszkań w ramach programu „Mieszkanie Plus”. – To jest moje zobowiązanie – zadeklarował.

Morawiecki poinformował, że wkrótce minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przedstawi kompleksowy program dla rolników. Jak dodał rząd chce m.in. poszerzyć zakres działania ustawy o rolniczym handlu detalicznym. – Po to, żeby rolnicy mogli sprzedawać swoje płody z pominięciem tych różnych wielkich pośredników, żeby marże były tanie – mówił.

100. rocznica odzyskania niepodległości

Szef rządu w swoim wystąpieniu nawiązał również do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która przypada na 2018 r.

– Rok 2018 to rok zupełnie nadzwyczajny, to specjalne, niezwykłe 12 miesięcy. To jubileusz odzyskania naszej świętej niepodległości. Dlatego niech te barwy biało-czerwone jednoczą nas wszystkich i dlatego też postanowiłem, że na wszystkich budynkach administracji publicznej, rządowej od Dnia Flagi – od 2 maja – przez cały rok jubileuszu niepodległości wisieć będą polskie flagi – poinformował premier.

Schetyna na konwencji: jesteśmy zjednoczeni, tworzymy tutaj wspólnotę

Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska – pod taką nazwą PO i Nowoczesna wystartują wspólnie w wyborach samorządowych do sejmików województw. –...

zobacz więcej

Prawica rusza w Polskę

Jak dodał, od soboty politycy PiS i Zjednoczonej Prawicy „ruszają w Polskę”. – Po to, by słuchać ludzi, żeby wiedzieć, czego od nas oczekują, jakie są te nadzieje, które w kolejnych latach powinniśmy spełniać – mówił szef rządu. – Możemy to zrobić tylko działając zgodnie, tylko pracując razem w ramach Zjednoczonej Prawicy – dodał.

Morawiecki ocenił, że część z zapowiedzianych przez niego projektów powinna być zrealizowana wcześniej. – Ale wcześniej rządzili ci, którzy mieli kamień zamiast serca dla polskich przedsiębiorców. Oni mają jeden program – ten program nazywa się »antyPiS«, a my też mamy tylko jeden program – nasz program nazywa się Polska – stwierdził.

Zrealizowane obietnice

Premier wśród istotnych zrealizowanych lub podjętych przez rząd projektów wymienił m.in. dywersyfikację źródeł dostaw ropy i gazu, podpisanie umów na zakup systemu Patriot, programy społeczne, zmniejszenie deficytu budżetowego, obniżenie długu publicznego.

– Prezydent Lech Kaczyński powiedział kiedyś, że będzie się starał ze wszystkich sił, żeby Polska była krajem demokratycznym, żeby była krajem silnym i żeby chroniła słabszych, żeby dbała o uczciwość, a zwalczała cynizm i draństwo. W tym jednym zdaniu, jak podzielimy je na części jest cały nasz program polityczny i społeczny – powiedział Morawiecki.

– Za kilka tygodni miną trzy lata od zwycięstwa Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, jesienią miną trzy lata od zwycięstwa PiS w wyborach parlamentarnych. Dwa zwycięstwa to bardzo wiele, ale czy to wystarczy do naprawy Rzeczpospolitej? Nie. To za mało. Czy wygramy w nadchodzących wyborach samorządowych, w wyborach do Parlamentu Europejskiego, czy zwyciężymy w wyborach parlamentarnych w 2019 r.? Tak, zwyciężymy! – oświadczył szef rządu.

Zgromadzeni na sali odpowiedzieli brawami i skandowali: „zwyciężymy”.

Ściągalność VAT


Premier nawiązał również do kwestii ściągalności podatku VAT, z czego, jak dodał, finansowana jest część projektów rządu.

– W jednym tylko roku 2017 r. Krajowa Administracja Skarbowa odzyskała nie milion, a 30 mld zł, to więcej niż 500+, więcej niż nasze różne programy społeczne. To ta sama KAS, w przypadku której cała opozycja głosowała przeciwko – stwierdził.

Schetyna na konwencji: jesteśmy zjednoczeni, tworzymy tutaj wspólnotę

Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska – pod taką nazwą PO i Nowoczesna wystartują wspólnie w wyborach samorządowych do sejmików województw. –...

zobacz więcej

Premier podkreślił, że realizacja programu Zjednoczonej Prawicy była możliwa ze względu na uszczelnienie systemu podatkowego. – Rzuciliśmy rękawice wszystkim neoliberałom, którzy sądzili, że tylko w oparciu o ich notatki z lat 90. można tworzyć politykę gospodarczą – dodał.

Polska a Unia Europejska


Morawiecki ocenił, że Polska odgrywa „coraz ważniejszą rolę” w UE, a partnerzy „coraz bardziej liczą się” z Polską. Wśród efektów tego wymienił m.in. niedoprowadzenie do powstania dwóch budżetów – strefy euro i pozostałych państw UE – oraz opodatkowanie galerii handlowych i biurowców. – Tutaj kilka dni temu KE zgodziła się z naszymi argumentami – dodał.

– Do niedawna jeszcze wydawało się, że będziemy blokowani w różnych naszych działaniach. Polska jest państwem suwerennym i na naszych prawach będziemy dokonywali wszystkich reform, których spodziewa się od nas, oczekuje społeczeństwo – stwierdził.

Kluczowe miesiące


Premier podkreślił również, że przed obozem Zjednoczonej Prawicy jest kilka kluczowych miesięcy. – Będziemy mieli wiele dobrych informacji do zakomunikowania obywatelom, ludziom, wszystkim rodzinom i takie jest nasze zobowiązanie – działamy dla nich, działamy dla Polaków, działamy dla Polski – podkreślił.

– Zadbaliśmy po raz kolejny o dzieci, pomyśleliśmy o młodzieży, o matkach, seniorach, rodzicach. Również zaproponowaliśmy coś, zupełnie nową jakość przedsiębiorcom, zadbaliśmy o drogi lokalne. To wszystko to jest inwestycja, a nie koszt, jak niektórzy mówią. Tylko inwestycja, nie w Polskę A, B czy C, bo my nie myślimy takimi kategoriami. Dla nas jest Polska od A do Z, Polska jest jedna – dodał szef rządu.

Cena Polski sprawiedliwej

Jak podkreślił rząd musi się starać, żeby Polska była „silna, coraz lepsza dla wszystkich”. – Marzyliśmy i marzymy o Polsce szklanych domów, a nie o Polsce szklanych sufitów – stwierdził Morawiecki.

– Jak powiedział Jakub Jasiński – patron liceum przy ul. Mińskiej (konwencja odbyła się przy ul. Mińskiej w Warszawie – dop. red.) – „Polskę stać na odzyskanie wielkości własnymi siłami” – zaznaczył.

Morawiecki podkreślił, że chce Polski bardziej sprawiedliwej i równej dla wszystkich, a tej „nie da się kupić”, a trzeba ją „okupić niestrudzonym wysiłkiem i ciężką pracą”.

– Polska jest jedna i ja wierzę w jej zwycięstwo. Zwyciężymy – zakończył swoje wystąpienie szef rządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej