SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Jarosław Kaczyński: zaczynamy dziś wielką drogę po Polsce

Zaczynamy dziś wielką drogę po Polsce i wielką rozmowę z Polakami; trwa dobra zmiana, ale trzeba ją nieustannie podtrzymywać, podtrzymywać poparcie dla niej, bo w życiu politycznym nic nie jest dane raz na zawsze – oświadczył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

PiS podsumowuje dwa lata rządów. Konwencja w Warszawie [RELACJA]

– Zaczynamy dziś wielką drogę po Polsce i wielką rozmowę z Polakami; trwa dobra zmiana, ale trzeba ją nieustannie podtrzymywać, podtrzymywać...

zobacz więcej

W sobotę w Warszawie trwa konwencja Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem „Polska jest jedna”. Biorą w niej udział – poza liderem PiS – premier Mateusz Morawiecki, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oraz przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin.

Kiedy prezes PiS pojawił się na scenie, uczestnicy konwencji zaczęli skandować „Jarosław, Jarosław”. Prezes PiS podziękował również wszystkim obecnym za przybycie na spotkanie PiS.

– Przybyliśmy tutaj na jedno z licznych przecież spotkań naszej partii, ale to spotkanie – choć wpisuje się w tradycję Prawa i Sprawiedliwości – ma pewne szczególne cechy – podkreślił Kaczyński. – Otóż my dzisiaj coś zaczynamy. My zaczynamy wielką drogę po Polsce i jednocześnie zaczynamy wielką rozmowę z Polakami – wskazał lider PiS.

Dobra zmiana a sondaże i poparcie


– Była mowa o dobrej zmianie. Tak, trwa dobra zmiana, ale tę dobrą zmianę trzeba nieustannie podtrzymywać, podtrzymywać także poparcie dla niej, bo w życiu publicznym, w życiu politycznym nic nie jest dane raz na zawsze, nic nie jest dane na długo. Trzeba nieustannie pracować, nieustannie rozmawiać – oświadczył Kaczyński.

– Zdarzały się nam potknięcia i one w jakiejś mierze przełożyły się na poparcie dla nas – przyznał na sobotniej konwencji Kaczyński. Radził jednocześnie, by nie brać pod uwagę sondaży, którymi – jak mówił – „epatują ostatnio media i opozycja”.

Przypominał w tym kontekście sondaże przed drugą turą wyborów prezydenckich, w których Donald Tusk miał poparcie większe niż Lech Kaczyński, po czym przegrał walkę o prezydenturę.

– Ale to nie oznacza, że mamy w jakiś sposób lekceważyć tę nową dla nas sytuację. Wielokrotnie przed tym ostrzegałem, że my możemy przegrać, chociaż to będzie przegrana przede wszystkim nas samych ze sobą – podkreślił lider PiS.

Trasa po całej Polsce

– I dlatego potrzebny jest wysiłek, potrzebna jest ta wielka trasa. Chcemy dotrzeć do 600-700 punktów, wszystkich województw, a także wszystkich powiatów, wielu miast niepowiatowych i oczywiście na wieś. Chcemy dotrzeć po to, by przekazać, co zrobiliśmy, ale bez pychy, spokojnie – oświadczył prezes PiS.

Schetyna na konwencji: jesteśmy zjednoczeni, tworzymy tutaj wspólnotę

Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska – pod taką nazwą PO i Nowoczesna wystartują wspólnie w wyborach samorządowych do sejmików województw. –...

zobacz więcej

– Nie działamy dla siebie, działamy dla Polaków – podkreślił w swoim wystąpieniu Kaczyński. Jak dodał, „do polityki nie idzie się dla pieniędzy”.

– Jeżeli popełniono tu jakiś błąd, błąd bez złej woli, ale jednak błąd, to dzisiaj odpowiedzieliśmy na to naprawdę czymś, co rzadko się w historii zdarza, naprawdę odpowiedzieliśmy w sposób godny i ta odpowiedź zapowiedziana będzie twardo realizowana. Projekt ustawy o obniżeniu zarobków poselskich jest już w Sejmie, już jest złożony – mówił szef PiS.

Kwestia nagród


Zapewnił, że aktualna pozostaje także zapowiedź dotycząca zwrotu nagród, choć – jak zaznaczył Kaczyński – być może ostatecznie przyjęta zostanie nieco inna formuła – „nie co do zwrotu, tylko do celów tego zwrotu”.

– Będziemy także zajmować się tymi wszystkimi, którzy naprawdę czerpią bardzo wielkimi łyżkami – o nas ktoś napisał, że czerpaliśmy wiadrami, to o nich chyba można by powiedzieć, że silosami czerpią – przede wszystkim w sferze samorządu – zauważył lider PiS.

Jak dodał, pewne podjęte przez PiS przedsięwzięcia „będą troszkę trwały, bo po prostu jest skomplikowana sytuacja prawna”. – Ale wszystkie do końca zrealizujemy i to jest kwestia niesłychanie ważna, kwestia moralności w polityce – oświadczył Kaczyński.

Prawica musi być „bez skazy”

Jak zaznaczył, przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy muszą być „w polityce ludźmi bez skazy”. – To jest trudne, człowiek jest z natury grzeszny, ale musimy starać się robić wszystko, by nic nam nie można było zarzucić, żeby wszystkie zarzuty, które wobec nas padają, były tylko tymi wymyślonymi – przekonywał polityk.

– By zwyciężyć, by kontynuować nasze dzieło, by przebudowywać Polskę musimy być partią czystych rąk. Nie będzie żadnej tolerancji, nie będzie żadnego zmiłowania dla tych, którzy te ręce będą sobie brudzić – podkreślił. Jak dodał, w ocenach przywódców PiS muszą być brane pod uwagę „ich zasługi i błędy, bo czasem jest tak, że jest jeden błąd i ogromne zasługi”. – I też o tym pamiętajcie – apelował Kaczyński.

Zapowiedział tez, że podczas podróży po kraju politycy Zjednoczonej Prawicy przekażą, co już zrobili i przedstawią plany na najbliższe miesiące. Ale, dodał, jedziemy też by słuchać Polaków i wyciągać wnioski. – W lipcu, gdy ta trasa się zakończy chcemy być bogatsi o nowe doświadczenia – podkreślił prezes PiS.

źródło:

Zobacz więcej