Miloš Forman nie żyje. Słynny reżyser zmarł w wieku 86 lat

Czeski reżyser Milos Forman (fot. arch. PAP/CTK)

W wieku 86 lat zmarł reżyser filmowy Miloš Forman – poinformowały czeskie media. Jego najbardziej znanym dziełem był „Lot nad kukułczym gniazdem”.

Żona artysty przekazała, że zmarł on nagle po krótkiej chorobie. Miloš Forman wyreżyserował takie filmy jak „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Amadeusz” czy „Hair”. W swojej karierze dwukrotnie otrzymał Oskara.

Nie żyje Antoni Pszoniak, aktor Teatrów – Starego, Narodowego, Ateneum, Studio

W piątek w wieku 87 lat zmarł aktor teatralny Antoni Pszoniak, związany m.in. z Teatrem Narodowym w Warszawie i Teatrem Starym w Krakowie. O...

zobacz więcej

Pionier czechosłowackiej nowej fali

Miloš Forman (właśc. Jan Tomas Forman), w latach 60. jeden z pionierów czechosłowackiej nowej fali, później związał się z kinematografią amerykańską. Urodził się 18 lutego 1932 r. w Czasławiu w Czechosłowacji. Podczas II wojny światowej jego rodzice zginęli w obozach koncentracyjnych – matka w Oświęcimiu, ojciec w Buchenwaldzie.

Studia Forman kończył w znanej szkole filmowej FAMU w Pradze. Jego reżyserski pełnometrażowy debiut, „Czarny Piotruś” z 1964 r., został znakomicie przyjęty na festiwalu w Locarno. W 1965 r. Forman zrealizował film „Miłość blondynki” – jedno z najbardziej znanych dzieł czechosłowackiej nowej fali – który zdobył nominację do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Kolejną nominację do nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej w tej samej kategorii przyniósł Formanowi komediowy obraz z 1967 r. „Pali się, moja panno”.

W 1968 r. Forman wyjechał – na zaproszenie wytwórni Paramount Pictures – do Stanów Zjednoczonych, by nakręcić film „Odlot”. W tym czasie w Pradze został stłumiony bunt przeciwko reżimowi sowieckiemu, zwany „Praską wiosną” i Miloš Forman zdecydował się pozostać w Stanach Zjednoczonych na stałe. „Odlot”, nominowany do Złotej Palmy w Cannes, miał premierę w 1971 r.

Dekady sławy

Forman szybko zaczął odnosić w USA sukcesy. W 1975 r. znakomite przyjęcie miał wyreżyserowany przez niego, na podstawie powieści Kena Keseya, „Lot nad kukułczym gniazdem” (1975, film produkcji amerykańskiej). Obraz, z Jackiem Nicholsonem w roli pacjenta zakładu psychiatrycznego i z Louise Fletcher wcielającą się w postać siostry Ratched, uhonorowano pięcioma Oscarami w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, scenariusz adaptowany, pierwszoplanowy aktor i pierwszoplanowa aktorka. Kolejnym ważnym tytułem w dorobku Formana był musical „Hair” z 1979 r. o grupie amerykańskich dzieci–kwiatów i ich stosunku do wojny wietnamskiej. W 1981 r., według powieści E.L. Doctorowa, Forman nakręcił film „Ragtime”.

Osiem Oscarów przyznano za obraz Formana z 1984 r., pt. „Amadeusz”, filmową biografię wybitnego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. Statuetki przyznane zostały w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, scenariusz adaptowany, najlepsza główna rola męska, kostiumy, dźwięk, scenografia i charakteryzacja.

W kolejnych latach Forman wyreżyserował m.in. filmy: „Skandalista Larry Flint” – nagrodzoną Złotym Niedźwiedziem w Berlinie i nominowaną do dwóch Oscarów opowieść o burzliwym życiu wydawcy pisma pornograficznego „Hustler” (1996), „Człowiek z księżyca” (1999, Srebrny Niedźwiedź w Berlinie za reżyserię) i „Duchy Goi” (2006).

O jego śmierci poinformowały w sobotę czeskie media. Słynny reżyser odszedł w wieku 86 lat.

źródło:
Zobacz więcej