RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Pamięć o Polakach zamordowanych w Katyniu będzie żywa na wieki”

Szef MON Mariusz Błaszczak (C-P) i prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Teresa Bracka (2L) podczas uroczystości w Muzeum Katyńskim w Warszawie (fot. PAP/Leszek Szymański)

– Polacy zamordowani w Katyniu byli wierni Polsce; pamięć o nich będzie żywa na wieki – oświadczył w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Wywiązujemy się konsekwentnie z zadania, aby kłamstwo katyńskie nie zostało zastąpione niewiedzą na temat zbrodni ludobójczej popełnionej przez Sowietów – dodał.

W piątek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody mają charakter państwowy. Święto zostało ustanowione 14 listopada 2007 r. poprzez Sejm RP w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

Szef MON oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wzięli udział w piątkowych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Muzeum Katyńskim w Warszawie.

– 78 lat temu władze sowieckie rozpoczęły akt ludobójstwa wymierzonego w Polaków, wymierzonego w polskie elity, w tych którzy zostali pojmani, a następnie skrytobójczo zamordowani. Pamięć o nich miała być zatarta. To była konsekwencja paktu podpisanego między Niemcami, a sowiecką Rosją, to była konsekwencja napaści na Polskę, to była konsekwencja 17 września, tego wydarzenia, które określane jest, jako wbicie noża w plecy walczącej Polsce – powiedział Błaszczak podczas uroczystości.

Jak dodał, „elity naszego kraju miały być zgładzone, tak żeby Polska nie powstała, żeby Polska nigdy nie miała szansy na bycie krajem suwerennym, krajem niepodległym”.

Błaszczak wskazał, że Muzeum Katyńskie jest symbolicznym cmentarzem upamiętniającym ofiarę ludzi, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju. – Stąd w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, tym ważniejsza (jest) pamięć o nich, tym ważniejsze świadectwo o ich ofiarności i wierności – podkreślił minister obrony narodowej. – Oni byli wierni Polsce, byli wierni naszej ojczyźnie. Pamięć o nich będzie żywa na wieki – dodał.

– Zadaniem jakie sobie postawiliśmy dziś, jest takie, żeby ówczesne kłamstwo katyńskie nie zostało zastąpione niewiedzą na temat zbrodni ludobójczej popełnionej przez Sowietów w 1940 r. Z tego zadania konsekwentnie się wywiązujemy – zaznaczył szef MON.„Oddając hołd ofiarom, dajemy świadectwo, że pamiętamy”

Wymordowano blisko 22 tys. obywateli RP

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD – policja polityczna ZSRR – wymordowała blisko 22 tys. obywateli RP. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

75 lat temu, 11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o „odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich” w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. 13 kwietnia jest obchodzony jako rocznica zbrodni katyńskiej.„To symbol siły, której nie odebrał Katyń, nie odebrała smoleńska ziemia". Prezydent zasadził dąb pamięci

źródło:

Zobacz więcej