Ochrona ojcostwa w konstytucji. Pomysł prezydenta

Prezydent zapowiada zmiany w przepisach (fot. REUTERS/Max Rossi)

Prezydent opowiada się za zmianą w konstytucji wprowadzającą prawną ochronę ojcostwa – podaje „Rzeczpospolita”.

Tata po pięćdziesiątce. Coraz więcej mężczyzn odkłada ojcostwo na później

Rośnie liczba mężczyzn, którzy zostają ojcami w starszym wieku – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Wpływ na to ma między innymi fakt, że coraz dłużej...

zobacz więcej

„Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej” – mówi art. 18 konstytucji. „Przepis brzmi tak, jakby jego twórcy za wszelką cenę chcieli uniknąć słowa »ojcostwo«. Bo przecież rodzicielstwo obejmuje znaczeniowo ojcostwo i macierzyństwo. A to drugie słowo jest wymienione już wcześniej” – zauważa „Rz”.

I właśnie do uzupełnienia art. 18 konstytucji o „ojcostwo” skłania się, według gazety, prezydent Andrzej Duda. Tak wynika z odpowiedzi ministra jego kancelarii Pawła Muchy na oświadczenie kilkunastu senatorów, w tym Antoniego Szymańskiego z PiS. Senatorowie napisali do Andrzeja Dudy, że warto rozważyć konstytucyjną ochronę ojcostwa w ramach prowadzonej przez niego debaty nad zmianami w ustawie zasadniczej.

„Zapewniam, że omawiane zagadnienie jest obecnie jedną z najgłębiej analizowanych spraw w Kancelarii Prezydenta RP pod kątem opracowania zestawu pytań referendalnych, a w przyszłości także dokonania zmian w Konstytucji RP” – odpisał Paweł Mucha, cytowany przez „Rz”.

źródło:

Zobacz więcej