RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sondaż: Amerykanie nie wiedzą prawie nic o Holokauście

Uczestnicy 27. Marszu Żywych w Oświęcimiu (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
Uczestnicy 27. Marszu Żywych w Oświęcimiu (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

Najnowsze

Popularne

Amerykanie mają słabą wiedzę na temat Holokaustu. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez żydowską organizację – Konferencję Roszczeniową. Badanie zorganizowano w związku z Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Prezydent Duda: Mój kraj przez tysiąc lat był dla Żydów gościnnym domem

zobacz więcej

Amerykanów pytano o wydarzenia związane z zagładą Żydów. Jedna trzecia ankietowanych była przekonana, że w czasie drugiej wojny światowej Niemcy zamordowali ich mniej niż 6 mln.

Wśród młodego pokolenia niewiedza jest jeszcze większa. 41 proc. osób w wieku poniżej 25 lat uważa, że ofiar Holokaustu jest dużo mniej niż w rzeczywistości. Wielu uczestników sondażu było przekonanych, że zginęło co najmniej 2 mln Żydów.

Prawie połowa uczestników sondażu nie była w stanie wymienić nazwy nawet jednego obozu koncentracyjnego. Zadano też pytanie co oznacza słowo Auschwitz. Aż 66 proc. młodych respondentów odpowiedziało, że nie wie.

Autorzy badania upatrują powodów niewiedzy Amerykanów w niedostatecznej edukacji, szczególnie wśród młodego pokolenia. Sondaż przeprowadzono wśród 1350 dorosłych osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej