USA: Polska jest sojusznikiem, niech Izrael wygasi spór o ustawę

Amerykanie kilkakrotnie upominali Izraelczyków, by ci zakończyli spór z Polską o ustawę o IPN – wynika z informacji ujawnionych przez dziennikarza Baraka Ravida. Powołuje się on na wyższych urzędników izraelskich władz. Ravid wymienia też konkretne działania, jakie podjęła administracja Trumpa w celu poprawy stosunków między Warszawą a Jerozolimą.

Prezydenci Polski i Izraela wezmą udział w „Marszu Żywych” w obozie Auschwitz

W pochodzie wezmą udział prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Riwlin.

zobacz więcej

Zdaniem oficjeli, na których powołuje się publicysta dziennika Haaretz i telewizyjnego Kanału 10, Waszyngton kilkoma kanałami starał się wpłynąć na Izrael, by ten zakończył spór z Polską wokół ustawy o IPN, złagodził jej krytykę i doprowadził do normalizacji stosunków.

Upomnienia ze strony Białego Domu i Departamentu Stanu o konieczności wyjścia z kryzysu w stosunkach z Polską miał otrzymać między innymi ambasador Izraela w Waszyngtonie Ron Dermer, inni dyplomaci w ambasadzie, jak również kancelaria premiera Netanjahu oraz MSZ w Jerozolimie.

– Amerykanie mówili nam, że im też się ta polska ustawa nie podoba i że prosili Polaków, by rozwiązali ten problem, ale z drugiej strony podkreślali fakt, że Polska jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i Izraela i musimy uważać, żeby nie narazić tego sojuszu na szwank, że musimy odbudować relacje – miał powiedzieć Ravidowi jeden z wyższych urzędników.

Co więcej, władze USA wywierały naciski nie tylko na izraelski rząd, ale również na opozycję. 5 marca w Białym Domu gościł Icchak Hercog, lider izraelskiej opozycji parlamentarnej, który rozmawiał z wiceprezydentem Mikiem Pence’em. W trakcie spotkania Pence z własnej inicjatywy poruszył kwestię kryzysu w stosunkach z Polską i poprosił Hercoga, by ten złagodził swoją publiczną krytykę pod adresem Polski i pomógł mu zwalczyć kryzys. Pence miał również przyznać Hercogowi, że jest przeciwny nowelizacji ustawy o IPN, ale przede wszystkim postawił jasno kwestię sojuszu, którego ta sprawa nie może naruszyć.

Kolejnym krokiem w kierunku załagodzenia sporu jest amerykańska inicjatywa organizacji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu wspólnie z polską i izraelską ambasadą. Uroczystości te odbyły się w środę w Waszyngtonie z udziałem ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej i zastępcy jego izraelskiego odpowiednika.

„Amerykanie mają rację. Ustawa okropna, ale Polska jest ważnym sojusznikiem USA/Izraela, ponadto członkiem Rady Bezpieczeństwa, która często obraduje nad sprawami izraelskimi” – komentuje doniesienia Ravida publicysta New York Post, Benny Avni.

źródło:
Zobacz więcej