RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziecko przyszło na świat... cztery lata po śmierci rodziców

Shen Jie i Liu Xinprzed śmiercią zdecydowali się na zamrożenie embrionów (fot. Shutterstock/bezikus)

W Chinach urodziło się dziecko, którego rodzice 4 lata wcześniej zginęli w wypadku samochodowym – podały miejscowe media. Shen Jie i Liu Xi, którzy zmarli w 2013 roku, przed śmiercią zdecydowali się na zamrożenie kilku zarodków w klinice in vitro z nadzieją na posiadanie dziecka.

Pomyłka przy in vitro – pacjentka urodziła cudze dziecko. Lekarz uniewinniony

Sąd lekarski uniewinnił lekarza obwinianego za pomyłkę przy in vitro. Przed czterema laty pacjentka w Policach urodziła cudze dziecko z wadami...

zobacz więcej

Po wypadku rodzice Shena i Liu przez 3 lata walczyli o prawo do wykorzystania zamrożonych embrionów. Brak precedensu dla tego rodzaju przypadków znacznie komplikował sytuację, ostatecznie jednak sąd przyznał rodzicom zmarłej tragicznie pary prawo do pobrania zarodków z kliniki w Nankinie.

Chłopca o imieniu Tiantian urodziła grudniu 2017 surogatka z Laosu. Po jego narodzinach pojawił się kolejny problem – kobieta, która wydała na świat chłopca, nie posiada chińskiego obywatelstwa.

Wszyscy czterej dziadkowie musieli oddać krew i wykonać testy DNA, aby ustalić, że dziecko rzeczywiście było ich wnukiem i że oboje rodzice byli obywatelami chińskimi.

Rodzice zmarłej pary cieszą się, że ich ród będzie kontynuowany. – Oczy Tiantiana wyglądają jak oczy mojej córki, ale ogólnie rzecz biorąc, wygląda bardziej jak jego ojciec – przyznała matka Liu, Hu Xinxian.

źródło:
Zobacz więcej