RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Syryjskie siły rządowe w pełni kontrolują Dumę. Rosja wprowadziła swoją policję

Duma jest ostatnią rebeliancką twierdzą we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku (fot. tt/@Yennefer_Ve)

Syryjskie siły rządowe przejęły pełną kontrolę nad miastem Duma, ostatnią rebeliancką twierdzą we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku – podały rosyjskie agencje informacyjne, powołując się na jednego z dowódców rosyjskiej armii.

Sekretarz generalny ONZ: Nie można stracić kontroli nad sytuacją w Syrii

Wobec rosnącego napięcia po domniemanym użyciu broni chemicznej w Syrii sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przestrzega przed wymknięciem się...

zobacz więcej

– Dzisiaj miało miejsce ważne wydarzenie dla historii Syryjskiej Republiki Arabskiej: podniesiono flagę państwową na budynku w mieście Duma, co oznacza przejęcie kontroli nad tym miejscem, a tym samym nad całą Wschodnią Gutą – oświadczył szef rosyjskiego centrum pokoju i pojednania w Syrii, generał Jurij Jewtuszenko.

Agencja RIA-Nowosti, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony podała, że w Dumie od czwartku rozmieszczona jest rosyjska żandarmeria wojskowa. – Oni są gwarantami prawa i porządku w mieście – oświadczył resort.

W niedzielę 8 kwietnia organizacja Syrian American Medical Society oskarżyła syryjskie władze o atak chemiczny przeprowadzony dzień wcześniej wieczorem na szpital w Dumie we Wschodniej Gucie koło Damaszku, gdzie miało zginąć co najmniej 41 osób. Władze Syrii odrzucają te oskarżenia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia mogło zginąć około 70 osób, z czego co najmniej 43 ofiary można powiązać z efektem działania silnie toksycznych chemikaliów. WHO wskazuje, że około 500 rannych jest w tej chwili leczonych w związku z objawami kontaktu z takimi chemikaliami.

W odpowiedzi prezydent USA Donald Trump oświadczył, że prezydent Syrii Baszar el-Asad słono zapłaci za ten atak.

Za wspieranie reżimu prezydenta Asada obarczana jest Rosja, jego główna sojuszniczka. Donald Trump napisał na Twitterze, że Rosja powinna przygotować się na wystrzelenie przez USA pocisków w kierunku Syrii w odpowiedzi na domniemany atak w Dumie.

W ostatnich dniach Dumę opuściło 13,5 tys. rebeliantów i członków ich rodzin.

źródło:
Zobacz więcej