RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Film „Ucieczka przez druty” o więźniach z Auschwitz nagrodzony w USA

„Podziemny schron”, pierwszy z filmów dokumentalnych zrealizowany w ramach cyklu „Ucieczki przez druty” otrzymał złoty medal w kategorii „Docudrama” na prestiżowym międzynarodowym konkursie New York Film Festivals and TV Awards 2018 (fot. Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz)

Film dokumentalny „Ucieczka przez druty” otrzymał złoty medal w międzynarodowym konkursie New York Film Festivals and TV Awards 2018. Srebrnymi medalami wyróżniono jeszcze trzy inne koprodukcje TVP.

Oscary rozdane. „Twój Vincent” przegrał z „Coco”

„Coco”, film w reżyserii Lee Unkricha i Adriana Moliny, otrzymał w niedzielę Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Produkcja...

zobacz więcej

W Las Vegas podczas gali podsumowującej New York Festivals World’s Best TV and Films 2018 – konkursu honorującego najlepsze produkcje telewizyjne i filmowe z 50 krajów świata – aż cztery dokumenty TVP zostały nagrodzone złotymi i srebrnymi medalami. Dokument „Ucieczki przez druty” w reżyserii Andrzeja Celińskiego został uhonorowany Złotym Medalem w kategorii Docudrama.

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz powiedział, że film opowiada o ucieczce polskich więźniów: Kazimierza Andrysika, Zdzisława Michalaka, Ryszarda Kordka i Józefa Papugi. Przybliża jej kontekst, osadzając wydarzenia w ogólnej historii niemieckiego obozu Auschwitz. Całość ilustrują fabularyzowane sceny z udziałem aktorów.

– W połowie lipca 1944 r. czterej więźniowie uciekli z terenu obozu Auschwitz II-Birkenau. Najpierw ukrywali się w przygotowanym wcześniej bunkrze wykonanym na terenie budowy jednej z części Birkenau. Po wydostaniu się ze strefy przyobozowej spotkali się z łącznikiem, który przeprowadził ich do holownika »Piast« zacumowanego na Wiśle w okolicy Gromca koło Oświęcimia. Polska załoga ukryła zbiegów w specjalnym schowku i przewiozła ich do portu Dąbie pod Krakowem. Uciekinierzy dostali się do Nowego Korczyna, skąd przedostali się do oddziału Armii Krajowej – powiedział Sawicki.

Zdaniem dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra Cywińskiego, który w filmie jest narratorem, dokument ukazuje bardzo ciekawie przygotowaną ucieczkę polskich więźniów politycznych, która została zrealizowana dzięki pomocy i zaangażowaniu funkcjonującego w okolicach obozu zbrojnego ruchu oporu.

– To dla nas bardzo ważne, że dokument fabularyzowany właśnie o tej tematyce znalazł uznanie w oczach międzynarodowego jury nowojorskiego festiwalu – powiedział.

„Pokot” nie powalczy o Oscara

Film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland nie znalazł uznania w oczach członków Amerykańskiej Akademii Filmowej i nie powalczy o Oscara w...

zobacz więcej

Autorzy filmu przy jego tworzeniu konsultowali się z historykami z Muzeum Auschwitz, by jak najwierniej oddać na ekranie realia świata obozu koncentracyjnego.

– To zawsze niebywale trudne, bowiem pod uwagę trzeba wziąć bardzo wiele różnych szczegółów – zarówno pochodzących z relacji byłych więźniów opowiadających o samej ucieczce, jak i dotyczących kwestii bardziej ogólnych, jak architektura, czy ubiór więźniów. Wszystko po to, aby film był jak najbliższy historycznej prawdzie, co w tym przypadku udało się w bardzo wysokim stopniu – powiedział szef centrum badań w Muzeum Piotr Setkiewicz.

– Tak ważne międzynarodowe wyróżnienie dla filmu pokazuje, że cały cykl może stanowić ważny głos w zachowaniu pamięci o odwadze uciekinierów obozowych, którzy nieśli w świat wiedzę o dramacie rozgrywającym się wewnątrz obozu – zaznaczył Piotr Cywiński.

Produkcje z ponad 50 krajów

W New York Film Festivals and TV Awards brały udział produkcje z ponad 50 krajów oceniane przez międzynarodowe jury, w którym zasiadają eksperci z 36 państw: reżyserzy, producenci, scenarzyści, aktorzy i przedstawiciele innych zawodów branży filmowej. Na festiwalu pokazywane były m.in. filmy animowane, dokumentalne, fabularne, zwiastuny filmowe, teledyski, dramaty telewizyjne czy krótkie cyfrowe formy.

Producentem filmu jest K Film. Obraz powstał w koprodukcji z udziałem m.in. Telewizji Polskiej i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Film dofinansowano m.in. z funduszy ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

38-minutowy film obejrzeć można na platformie VOD Telewizji Polskiej. Ogółem w historii obozu próbę ucieczki podjęły co najmniej 802 osoby – 757 mężczyzn i 45 kobiet. Wśród nich najwięcej było Polaków – co najmniej 396 osób. Ucieczka udała się 144 osobom. Większość z nich przeżyła wojnę. Niemcy zastrzelili podczas ucieczki lub zatrzymali później 327 więźniów. Los pozostałych 331 jest nieznany. Możliwe, że wydostali się na wolność i przeżyli.

źródło:
Zobacz więcej