Ponad połowa Polaków złoży PIT przez internet

W deklaracji PIT za 2017 rok 39 proc. podatników skorzysta z dostępnych ulg podatkowych (fot. Shutterstock/WAYHOME studio)

Ponad połowa Polaków złoży PIT za 2017 r. przez internet, ale z elektronicznego wniosku o przygotowanie zeznania rocznego przez fiskus (PIT-WZ) zamierza skorzystać tylko 5 proc. podatników – wynika z opublikowanego w środę raportu KPMG.

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2017 r. Rozliczenia podatku do 30 kwietnia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2017 r. Formularze trafią do wszystkich, którzy chociaż raz...

zobacz więcej

Zgodnie z raportem, w 2018 roku liczba osób deklarujących złożenie rocznego zeznania podatkowego za 2017 rok przez internet wzrosła o 6 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego roku i osiągnęła rekordową wartość 56 proc. Rozliczając się przez internet, 6 na 10 osób korzysta z systemu e-deklaracje, który jest udostępniony przez Ministerstwo Finansów.

W opracowaniu zauważono, że od zeszłego roku (tj. odnośnie zeznania podatkowego za 2016 rok) podatnicy mogą korzystać z nowego sposobu elektronicznego rozliczenia. Składając wniosek PIT-WZ, można zwrócić się o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. W takim przypadku fiskus przygotowane zeznania podatkowe udostępnia do akceptacji lub odrzucenia zainteresowanym podatnikom na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.

– W ten sposób z fiskusem rozliczy się jedynie 5 proc. podatników. Wstępnie wypełnione przez urząd skarbowy zeznanie podatkowe (tzw. PFR, ang. Pre-filled tax return), które podatnicy ewentualnie uzupełniają o ulgi i odliczenia czy dane do przekazania 1 procent podatku, wybrało 7 proc. osób – napisano w raporcie.

Ulgi podatkowe

Z badania wynika, że w deklaracji PIT za 2017 rok 39 proc. podatników skorzysta z dostępnych ulg podatkowych – to wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania. Podobnie jak w poprzednich latach, Polacy zdecydowanie najczęściej korzystają z ulgi na dzieci (67 proc.), ulgę prorodzinną statystycznie częściej rozliczają kobiety (72 proc.) niż mężczyźni (59 proc.).

– Mężczyźni z kolei częściej od kobiet deklarują korzystanie z ulgi na internet (20 proc. vs. 7 proc.). 16 proc. podatników odliczyło bądź odliczy w swoim zeznaniu wydatki na cele rehabilitacyjne. Jedynie 5 proc. skorzysta z odliczenia dostępnego w ramach ulgi z tytułu darowizn – napisano.

Dla kogo niższy podatek dochodowy? Będą zmiany

Przepisy podatkowe dotyczące twórców zostaną poprawione, by wyjaśnić, komu się należą preferencje. O takich planach Ministerstwa Finansów...

zobacz więcej

Według raportu w tym roku 82 proc. Polaków mających obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym zadeklarowało, że przekazało lub przekaże 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Oznacza to wzrost o 3 pkt proc. w porównaniu do zeszłego roku.

Autorzy badania zauważyli, że chęć przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego rośnie wraz z uzyskiwanym dochodem podatnika.

– Jednocześnie aż 98 proc. Polaków zdaje sobie sprawę, że przekazywanie 1 procenta podatku na rzecz wybranych OPP nie stanowi dodatkowego obciążenia podatkowego. Takiej świadomości nie mają najczęściej osoby najmłodsze, do 24. roku życia – napisano.

Poinformowano, że blisko 7 na 10 respondentów przekazujących swój „1 procent” przyznało, że dokonuje wyboru organizacji pożytku publicznego w oparciu o sugestię lub prośbę znajomych i rodziny. W dalszej kolejności OPP wybierane są losowo (18 proc. wskazań) lub na podstawie informacji z mediów (14 proc.).

Rozliczenia podatkowe

Zdaniem cytowanego w raporcie menedżera w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce Grzegorza Grochowiny wyniki raportu dowodzą, że rozliczenia podatkowe w zakresie PIT postrzegane są przez dużą część podatników jako łatwe lub bardzo łatwe. Według niego to zapewne efekt wielu czynników.

źródło:

Zobacz więcej