
Pierwsza w Polsce linia kolei próżniowej prowadzi śladem planowanej, ale nigdy niewybudowanej linii kolei dużych prędkości. Zdaniem ekspertów to może oznaczać rezygnację z budowy KDP na rzecz znacznie tańszego i szybszego hyperloopa.
Dreamliner LOT-u dostarczył z Warszawy do stolicy Kalifornii elementy dla innowacyjnego transportu przyszłości. Chodzi o budowę superszybkiego...
zobacz więcej
Plany budowy tego nowoczesnego środka transportu pierwszy raz pojawiły się w zeszłym roku, po przyjęciu planu koncepcyjnego dla Centralnego Portu Lotniczego.
Plan zawierał załącznik, w którym rozpisano możliwy scenariusz budowy sieci kolei próżniowej, łączącej Warszawę, Centralny Port Lotniczy, Łódź i Wrocław. Dokładnie tak samo przebiegać miała planowana od kilkunastu lat linia Y kolei dużych prędkości.
– Obawiam się, że może to oznaczać porzucenie planów budowy KDP na rzecz eksperymentalnego środka transportu – mówi prof. Remigiusz Kozłowski, kierownik Zakładu Zastosowania Nowoczesnych Technologii w Logistyce na Uniwersytecie Łódzkim.
Z informacji, do których dotarł portal tvp.info, wynika, że w najbliższym czasie będą prowadzone badania na Politechnice Warszawskiej, a ciągu najbliższego roku będzie wybudowany tor testowy. Na chwilę obecną wszystko uwarunkowane jest funduszami.