RAPORT

Pogarda

Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej przedłużone

Na zdjęciu archiwalnym z 15.04.2010 r. trumny z ciałami 34 ofiar katastrofy smoleńskiej, na lotnisku wojskowym na warszawskim Okęciu (fot. PAP/Paweł Supernak)
Na zdjęciu archiwalnym z 15.04.2010 r. trumny z ciałami 34 ofiar katastrofy smoleńskiej, na lotnisku wojskowym na warszawskim Okęciu (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej jest przedłużone do 31 grudnia 2018 r. – poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik. Od marca 2016 r. postępowanie prowadzi Zespół Śledczy Nr I Prokuratury Krajowej, który przejął je od zlikwidowanej wtedy prokuratury wojskowej.

Marta Kaczyńska: Katastrofa smoleńska została odhumanizowana. „Pytania o wiarę w zamach są podstępem”

– Ta tragedia została odhumanizowana; wielu ludzi nie traktuje jej jako dramatu konkretnych rodzin, dali się przekonać, że to coś abstrakcyjnego z...

zobacz więcej

Śledztwo w sprawie katastrofy samolotu Tu–154M z 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku zostało wszczęte w dniu katastrofy przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

W 2015 r. prokuratorzy wojskowi przedstawili wnioski z całościowej opinii zespołu 24 biegłych na temat katastrofy. Prace nad nią trwały od 2011 r.

Kilka tygodni temu PK informowała, że trwa kompletowanie zespołu biegłych, w tym specjalistów z zagranicy, który ma wydać kolejną wszechstronną opinię dotyczącą przebiegu i przyczyn tragedii.

Jak zapowiedziano, będzie ona uwzględniać pełen materiał dowodowy, w tym wyniki trwających sekcji ciał ofiar i badań próbek wraku.

– Zespół będzie składał się z naukowców – profesorów akademickich, mających wiadomości specjalne z dziedzin niezbędnych do badania katastrof lotniczych, o olbrzymim dorobku naukowym i ugruntowanej pozycji w środowisku, wielokrotnie nagradzanych przez uznane na całym świecie towarzystwa naukowe, m.in.: Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne, Amerykańskie Stowarzyszenie na rzecz Postępu Naukowego, Federację Amerykańskich Naukowców – powiedziała prok. Bialik. Zastrzegła, że „ostateczny skład zespołu nie jest jeszcze ustalony”.

Zbliża się ósma rocznica katastrofy smoleńskiej, ale wspomnienia związane z 10 kwietnia 2010 r. nadal są żywe. Niedowierzanie, szok i nieopisany ból ogarnęły wówczas całą Polskę. Pokażcie, jak pamiętacie tamte dni, co robiliście, kiedy usłyszeliście o wypadku, co wtedy czuliście. Przysyłajcie nam zdjęcia, filmy, wspomnienia na adres e-mail: twoje@tvp.info lub MMS-em na nr: 601 600 100.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej