RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rodzice i siostry, wujowie i zięciowie. Tak zatrudniał PISF za rządów Magdaleny Sroki

Była dyrektor PISF Magdalena Sroka (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)
Była dyrektor PISF Magdalena Sroka (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Magdalena Sroka kilka miesięcy temu straciła stanowisko szefowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Następnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zleciło kontrolę tej instytucji. Dziennik „Fakt” dotarł do jej wyników. Z audytu wynika, że aż 30 osób zatrudnionych w PISF łączyły relacje rodzinne.

Minister kultury odwołał Magdalenę Srokę z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Minister kultury odwołał Magdalenę Srokę z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. „Przyczyną odwołania dyrektor PISF z pełnionej...

zobacz więcej

PISF bezpośrednio podlega ministerstwu kultury i jest finansowany z budżetu państwa. Roczne wydatki na instytut to prawie 200 mln zł. Z raportu wynika, że aż 30 osób, które pracowały w PISF, czyli połowa pracowników tego instytutu, łączyły koligacje rodzinne.

Zatrudniano m.in. siostry, córki, ciotki, matkę, ojca, zięcia i synową ważnych postaci w instytucji. Najwięcej takich przypadków zaobserwowano w księgowości. Ówczesna główna księgowa miała doprowadzić do zatrudnienia na etaty w instytucji pięciu członków swojej rodziny. Dziennik informuje również, że jeden z etatowych kierowców wprowadził do PISF czterech krewnych.

Miało tam również dochodzić do nadużyć finansowych. Pracownikom przyznawano comiesięczne premie i dodatki funkcyjne. Rekordowe nadużycia przyniósł październik 2016 r. Jak informuje gazeta, prawie 2/3 pracowników miało otrzymać wtedy nagrody powyżej 10 tys. zł. Rekordzistkami były dwie sekretarki, które dostały odpowiednio 12 i 17 tysięcy złotych.

Pracownicy otrzymywali premie za zakres obowiązków, który do wypłacenia premii nie kwalifikował. „Fakt” powołując się na swoje źródła informuje o stanowisku „designera pieczątek” oraz „samodzielnego menedżera”, którego zakres obowiązków nie był znany. Dodatkowo w instytucie miano zawierać umowy ustne na podstawie których wypłacano nagrody pieniężne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej