RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W hołdzie zamordowanym przez Sowietów. XI Katyński Marsz Cieni

Tłumy warszawiaków, wśród nich około czterystu rekonstruktorów, przeszły w niedzielę przez Warszawę w XI Katyńskim Marszu Cieni. Pochód poprzedziła msza św. w Muzeum Katyńskim w intencji polskich żołnierzy zamordowanych przez Sowietów.

Ulicami Warszawy przeszedł Katyński Marsz Cieni

Katyński Marsz Cieni, inicjatywa upamiętniająca zamordowanych przez władze ZSRR Polaków, przeszedł w niedzielę ulicami Warszawy. Uczestnicy ubrani...

zobacz więcej

Wyruszyli spod Muzeum Wojska Polskiego i w milczeniu przeszli Traktem Królewskim przez Stare i Nowe Miasto pod Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Jak przypomniał Jarosław Wróblewski, koordynator marszu, uczestnicy ubrani w mundury wojskowe sprzed kilkudziesięciu lat oddają hołd 22 tysiącom polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

Marsz miał kilka symbolicznych postojów. Przy kościele pw. Świętego Krzyża czytano fragmenty korespondencji obozowej; pod Pałacem Prezydenckim zapalono znicz ofiarom katastrofy smoleńskiej, którzy zginęli w drodze do Katynia; na placu Zamkowym odczytano listę zabitych oficerów, a na Nowym Mieście – wspominano zamordowanych w Katyniu kapelanów.

Organizatorami XI Katyńskiego Marszu Cieni są Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” i Instytut Pamięci Narodowej.

źródło:
Zobacz więcej