RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kolejny atak chemiczny w Syrii. Podejrzenie pada na siły Asada

Organizacja Syrian American Medical Society (SAMS) oskarżyła syryjskie władze o atak chemiczny na szpital we Wschodniej Gucie, w którym miało zginąć co najmniej 41 osób. Syria oskarżenia odrzuca. Do ataku chemicznego miało dojść w sobotę w nocy w Dumie.

Sekretarz stanu USA: Syria używa broni chemicznej, winę za to ponosi Rosja

Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson powiedział, że syryjskie siły rządowe prawdopodobnie wciąż używają broni chemicznej podczas działań...

zobacz więcej

Według SAMS bomba chlorowa uderzyła w miejscowy szpital, zabijając sześć osób; w drugim ataku na pobliski budynek mieszkalny miało zginąć 35 osób.

Natomiast Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka potwierdza jedynie, że w Dumie 11 osób zginęło, na skutek uduszenia dymem z broni konwencjonalnej. Dyrektor tej organizacji Rami Abdulrahman powiedział, że nie jest w stanie potwierdzić, czy syryjskie wojsko użyło broni chemicznej. Dodał, że 70 osób miało kłopoty z oddychaniem.

Syryjskie media rządowe zaprzeczają jakoby wojska Baszara al-Assada miały użyć takiej broni.

Zmasowane ataki

Od połowy lutego na skutek ataków powietrznych i naziemnych oraz porozumienia o ewakuacji cywilów, syryjskie wojsko rządowe odbiło z rąk rebeliantów 95 proc Guty.

Rosja, która wspiera siły Baszara al-Assada, ogłosiła w sobotę porozumienie z sojuszem ugrupowań rebelianckich Dżajsz al-Islam. Jednak radykalni przywódcy prawdopodobnie odmówili opuszczenia swoich pozycji. Władze w Moskwie i Damaszku zagroziły, że będą kontynuowały atak, jeśli Dżajsz al-Islam nie wywiąże się z porozumienia.

Departament Stanu USA w oświadczeniu podkreślił, że informacje o masowych atakach chemicznych w Syrii są „przerażające”, i jeśli się potwierdzą, wymagają „pilnej odpowiedzi ze strony międzynarodowej społeczności”. USA wezwały Rosję, aby „natychmiast zakończyć pełne poparcie (dla reżimu prezydenta Baszara el-Asada) i współpracować ze społecznością międzynarodową, by zapobiec dalszym, barbarzyńskim atakom przy użyciu broni chemicznej”.

Leżąca niedaleko Damaszku Duma, jest ostatnim bastionem rebeliantów we Wschodniej Gucie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej