RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Macierewicz: raport techniczny ws. tragedii smoleńskiej postawi jasne tezy

Były szef MON dodał, że woli określenie „raport techniczny”, a nie „raport częściowy” (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Były szef MON dodał, że woli określenie „raport techniczny”, a nie „raport częściowy” (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

– Raport techniczny ws. tragedii smoleńskiej, który zostanie przedstawiony w najbliższym czasie, postawi jasne, jednoznaczne tezy – powiedział w sobotę w Toruniu były szef MON Antoni Macierewicz. Dodał, że nie będzie to sprawozdanie częściowe, ale obejmujące wszystkie znane dowody.

Macierewicz reaguje na informacje o zmianie planów ws. raportu

Antoni Macierewicz zareagował na wiadomości portalu wPolityce.pl, według których raport podkomisji MON, badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej,...

zobacz więcej

Macierewicz uczestniczy w konferencji naukowej „Prawne problemy Tragedii Smoleńskiej”, która odbywa się w Kolegium Jagiellońskim – Toruńskiej Szkole Wyższej.

– 10 kwietnia 2010 r. doszło do śmierci polskiej elity w samolocie Tu-154M w Smoleńsku na skutek zniszczenia tego samolotu przez eksplozję. To się zdarzyło, jeżeli chodzi o techniczny aspekt tej straszliwej tragedii. Materiał dowodowy, jego analiza i przedstawienie znajdzie swoje miejsce w raporcie technicznym, który zostanie przedstawiony polskiej i międzynarodowej opinii publicznej – powiedział Macierewicz.

Wskazał, że prezentacja dorobku prac podkomisji smoleńskiej nie jest w sobotę możliwa w Toruniu, a odbędzie się w najbliższych dniach i nie może wybiegać przed inne wydarzenia związane z obchodami 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Dodał, że woli określenie „raport techniczny”, a nie „raport częściowy”, gdyż to drugie sugerowałoby, że coś jest niedopowiedziane, bądź nie zostało zweryfikowane czy musi zostać uzupełnione.

– Raport techniczny, który będzie w najbliższych dniach przedstawiony, koncentrując się na technicznych aspektach tej tragedii w ramach znanych obecnie okoliczności i znanego materiału dowodowego wyczerpuje zagadnienie, jakim się zajmuje. Ten raport stawia jasne, jednoznaczne, w imieniu instytucji państwa polskiego, tezy w tej sprawie – wskazał Macierewicz.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób – w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej