RAPORT

Pogarda

Powstanie prototyp funkcjonalnego polskiego samochodu elektrycznego

rząd szuka już lokalizacji dla nowej fabryki e-samochodów (fot. Miles Willis/Stringer/GettyImagers)
rząd szuka już lokalizacji dla nowej fabryki e-samochodów (fot. Miles Willis/Stringer/GettyImagers)

Najnowsze

Popularne

Już na początku 2019 roku zaprezentowany zostanie funkcjonalny protop polskiego samochodu elektrycznego. Opracowaniem tego projektu zajmuje się Grupa Lotos. Pojazd będzie posiadał wymienny akumulator. Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, poinformował, że rząd szuka już lokalizacji dla nowej fabryki e-samochodów.

Tanie ładowanie z dowolnego gniazdka. Takie auto ma dostać rządowe wsparcie

Sto kilometrów po mieście w cenie jednego litra benzyny i tanie ładowanie z dowolnego gniazdka. Żeby nie płacił właściciel gniazdka, to w aucie ma...

zobacz więcej

– Nie można na razie określić daty uruchomienia obu zakładów, ani podać nawet przybliżonej wielkości produkcji polskiego samochodu elektrycznego. Obecnie trwają konsultacje dotyczące potencjalnej lokalizacji nowych fabryk – powiedział Naimski. Spółka ElectroMobility Poland, której celem jest opracowanie koncepcji auta elektrycznego rozstrzygnęła konkurs na wizualizacje nadwozia.

Od listopada zeszłego roku trwa postępowanie w którym wyłaniani są producenci pojazdów i komponentów do auta. Zgłosiło się prawie 200 róznych podmiotów a cała procedura składała się z kilku etapów, w których eksperci z ElectroMobility Poland weryfikowali projekty. Dotychczas nie było wiadomo kto zbuduje prototyp, pomimo że komisja konkursowa skończyła swe pracy w lutym 2018 roku.Piotr Naimski na konferencji POPiHN ogłosił, że auto zbuduje grupa LOTOS.

- W postępowaniu na budowę prototypu prowadzonym przez ElectroMobility Poland Grupa Lotos nie brała udziału - wyjaśnia Aleksandra Baldys, rzecznik prasowy spółki ElectroMobility Poland. Oznacza to, że być może powstaną dwa odrębne prototypu elektrycznego samochodu.

Opracowanie prototypu polskiego samochodu elektrycznego jest wedle zapewnień Piotra Naimskiego wpisane w strategię Grupy Lotos na lata 2017 – 2022.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej