RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Solidarnie z ratuszem. Trzy partie zbojkotują odsłonięcie pomnika

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej autorstwa Jerzego Kaliny na placu Piłsudskiego w Warszawie (fot.  PAP/Adam Guz)
Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej autorstwa Jerzego Kaliny na placu Piłsudskiego w Warszawie (fot. PAP/Adam Guz)

Posłowie PO i Nowoczesnej zapowiedzieli, że 10 kwietnia nie wezmą udziału w odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na pl. Piłsudskiego. Na uroczystości mają pojawić się niektórzy posłowie Kukiz'15. Ludowcy zamierzają w tym czasie uczestniczyć w lokalnych uroczystościach rocznicowych.

PO nie weźmie udziału w obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej

Platforma Obywatelska nie będzie uczestniczyć 10 kwietnia w obchodach ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Zabraknie jej też przy odsłonięciu...

zobacz więcej

Odsłonięcie pomnika zaplanowano na najbliższy wtorek. Uroczystość wpisano w program obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

O tym, że PO nie weźmie 10 kwietnia udziału w uroczystości odsłonięcia Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. na placu Piłsudskiego, poinformował w piątek szef klubu PO Sławomir Neumann. – To nie jest pomnik, który łączy, on powstaje bezprawnie, wbrew władzom Warszawy – ocenił polityk.

Według Neumanna, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera „bezprawnie zajął” plac po to, aby postawić monument, którego inicjatorem jest komitet pod kierownictwem polityka PiS Jacka Sasina. – Stawia go grupa ludzi, komitet budowy pomnika, w którym są wyłącznie przedstawiciele PiS lub rodzin (smoleńskich) związanych z PiS. To nie jest pomnik, który łączy kogokolwiek. To jest pomnik, który ma uczcić PiS-owską część delegacji, co – naszym zdaniem – jest nie do przyjęcia – powiedział szef klubu PO.

„Kontrowersyjne okoliczności”

10 kwietnia na pl. Piłsudskiego zabraknie też posłów Nowoczesnej. W piątek partia upubliczniła na Twitterze odpowiedź szefowej klubu Kamili Gasiuk-Pihowicz na zaproszenie wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego, adresowane do posłów Nowoczesnej. Poinformowała, że wezmą oni udział w uroczystościach, które odbędą się pod pomnikiem na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, a także – podobnie jak przed rokiem – w uroczystościach organizowanych lokalnie.

Gasiuk-Pihowicz wyraziła ubolewanie, że „do budowy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej doszło w tak kontrowersyjnych okolicznościach, bez uzgodnień z mieszkańcami oraz władzami miasta stołecznego Warszawy”. Oceniła, że okoliczności te „mogą sprawić, że pomnik ten stanie się kolejnym symbolem podziałów w polskim społeczeństwie, zamiast pozostawać wyrazem pamięci i szacunku dla ofiar tragicznej katastrofy lotniczej”.

„Rzuca to negatywny cień na odbywające się tego dnia uroczystości i może utrudniać wspólne upamiętnianie ofiar tego zdarzenia przez Polaków” – stwierdziła posłanka Nowoczesnej.

W klubie Kukiz'15 bez decyzji

Poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak powiedział, że w jego klubie nie ma decyzji w sprawie udziału w odsłonięciu pomnika. – Ja wezmę udział w państwowej uroczystości, na którą, podobnie jak inni posłowie, dostałem imienne zaproszenie – zadeklarował. Dodał, że z tego, co wie, część posłów Kukiz'15 – chociaż nie wszyscy – również weźmie w niej udział.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak poinformował, że posłowie PSL „uczczą rocznicę katastrofy smoleńskiej tak jak każdego innego roku”. Powiedział, że lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedzi groby polityków PSL, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej: Wiesława Wody – w Krakowie i Leszka Deptuły – w Mielcu, a delegacja posłów PSL uda się na grób Edwarda Wojtasa w Lublinie. Stefaniak dodał, że on sam zamierza uczestniczyć w uroczystościach na Powązkach w Warszawie.


10 kwietnia w Warszawie zaplanowano państwowe obchody; uroczystości przygotował też stołeczny ratusz. Uroczystości państwowe rozpoczną się rano od mszy w intencji ofiar katastrofy, w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. Po mszy ma odbyć się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Po południu rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych, na pl. Piłsudskiego. Między innymi zostanie odsłonięty pomnik ofiar tragedii smoleńskiej oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wieczorem zostanie odprawiona msza w archikatedrze św. Jana; po niej odbędzie się marsz pamięci.

Organizatorem państwowych obchodów jest wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Obchody organizowane przez ratusz zaplanowano przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej