RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Podatek od słodkich napojów. Nowe przepisy w Wielkiej Brytanii

Według rządowych danych w Anglii jedna trzecia osób idących na studia ma nadwagę lub jest otyła (fot. Shutterstock/Kwangmoozaa)
Według rządowych danych w Anglii jedna trzecia osób idących na studia ma nadwagę lub jest otyła (fot. Shutterstock/Kwangmoozaa)

Najnowsze

Popularne

Nowy podatek od słodkich napojów wszedł w życie w Wielkiej Brytanii. Jego celem jest ograniczenie spożywania cukru przez najmłodszych i zmniejszenie otyłości wśród dzieci.

Energetyki? Nie dla młodzieży. Mogą prowadzić do zawałów

Eksperci do spraw żywienia w Belgii apelują o wprowadzenie zakazu napojów energetycznych dla osób poniżej 16. roku życia. Podkreślają, że ich...

zobacz więcej

„Nasze nastolatki co roku konsumują średnio równowartość wanny wypełnionej słodkimi napojami, co przyczynia się do niepojącego rozwoju otyłości w kraju” – napisał w oświadczeniu przedstawiciel resortu ds. zdrowia Steve Brine.

Nowy podatek ma to zmienić i pomóc ograniczyć spożycie cukru w Anglii, finansując programy sportowe skierowane do dzieci. Wpływy z podatku mają też być przeznaczone na śniadania w szkołach.

Według rządowych danych w Anglii jedna trzecia osób idących na studia ma nadwagę lub jest otyła.

Nowe przepisy przewidują dla napojów zawierających od pięciu do ośmiu gramów cukru na 100 mililitrów podatek w wysokości 18 pensów za litr. Podatek wzrasta do 24 pensów za litr dla napojów zawierających ponad osiem gramów cukru na 100 mililitrów.

Jak wyjaśnił przedstawiciel ministerstwa skarbu Robert Jenrick, brytyjski rząd chce przekonać przedsiębiorców, by zmienili swoje receptury i ograniczyli ilość cukru w napojach.

Już same zapowiedzi wprowadzenia takiego podatku zmobilizowały ponad połowę producentów do podjęcia kroki w celu zmniejszenia zawartości cukru. Skarb państwa spodziewał się, że dzięki temu podatkowi do budżetu wpłynie dodatkowe 520 mln funtów, ale w związku z tymi krokami teraz oczekuje się kwoty w wysokości 240 mln funtów.

Jednak niektórzy z największych procentów, w tym Pepsi czy Coca-Cola, nie zmodyfikowały swych receptur. Według BBC podobne podatki wprowadziły m.in. Meksyk, Francja i Norwegia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej