RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nowiczok pochodził z laboratorium w obwodzie saratowskim

Były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergiej Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym 4 marca (fot. Shutterstock/Looker_Studio)
Były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergiej Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym 4 marca (fot. Shutterstock/Looker_Studio)

Brytyjski rząd przekazał sojusznikom informację, że środek chemiczny nowiczok użyty przy próbie zabójstwa byłego podwójnego Siergieja Skripala pochodził z tajnego rosyjskiego laboratorium w Szychanach w obwodzie saratowskim. Informację podał dziennik „The Times”.

Brytyjskie MSZ usunęło tweeta o pochodzeniu nowiczoka

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych przyznało, że usunęło z Twittera wpis, w którym zasugerowano, że substancja chemiczna nowiczok użyta w...

zobacz więcej

Londyńska gazeta powołała się na źródła w brytyjskich służbach bezpieczeństwa, podkreślając, że to właśnie zebrany materiał dowodowy na temat działalności laboratorium przekonał ponad 28 państw sojuszniczych do wydalenia ponad 150 rosyjskich dyplomatów.

Według informacji Brytyjczyków w Szychanach prowadzono w przeszłości testy dotyczące wykorzystania niewielkiej ilości środka nowiczok do przeprowadzenia zabójstwa. W rozmowie z dziennikarzem gazety Hamish de Bretton Gordon, były dowódca brytyjskiego pułku, w którego skład wchodzili chemicy, biolodzy, radiolodzy i eksperci od broni nuklearnej, ocenił, że przedstawione sojusznikom materiały były bardzo przekonujące i, jak się wyraził - jasno wskazują na Rosję i Szychany.
– Bez wątpienia Rosjanie próbują teraz wyczyścić laboratorium do cna – zauważył.

Frustracja brytyjskich służb

„Times” zaznacza, że brytyjskie władze obawiają się ujawnienia szczegółów informacji, które mają, ale służby bezpieczeństwa są „coraz bardziej sfrustrowane” przewagą Rosji w walce informacyjnej wokół ataku na Skripala.

Moskwa konsekwentnie odrzuca wszystkie oskarżenia Londynu, a także wytyka niespójności w wypowiedziach brytyjskich polityków i urzędników, m.in. w związku z wypowiedzią szefa rządowego laboratorium w Porton Down. Przyznał on, że jego specjaliści nie byli w stanie potwierdzić, iż użyta w ataku substancja pochodziła z Rosji. Stwierdził tak mimo przeciwnej deklaracji szefa brytyjskiego MSZ Borisa Johnsona.

W efekcie, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez niezależne rosyjskie Centrum Lewady, aż 72 proc. Rosjan uważa, że oskarżenia ze strony Zachodu dotyczące próby zabójstwa Skripala są bezpodstawne.

Zwierzęta domowe Skripala nie żyją

– Kot i dwie świnki morskie, które należały do byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala, zostały znalezione martwe –...

zobacz więcej

Wojna nerwów

W komentarzu redakcyjnym gazeta nazywa narastający konflikt między Wielką Brytanią a Rosją – wojną nerwów. Zaznacza jednocześnie, że jeśli Moskwa chce przekonać świat o swojej niewinności, powinna otworzyć swoje laboratorium do inspekcji zamiast toczyć propagandową wojnę.

„Połączenie broni chemicznej i wojny informacyjnej, które ma zasiać niepewność i podziały wewnątrz Sojuszu, jest toksyczne na każdym poziomie. Jak długo Moskwa będzie odmawiać przedstawienia wyjaśnień, tak długo będzie postrzegana jako państwo w izolacji” – napisano.

Sztuka propagandy

W podobnym tonie przedstawił swoje stanowisko konserwatywny dziennik „The Telegraph”.

„Nawet jeśli czasy sowieckie zostały już dawno za nami, Rosja nadal jest biegła w sztuce propagandy, dezinformacji, maskowania i skłonności do mijania się z prawdą. Istnieje realne ryzyko, że Rosjanie wygrają wojnę informacyjną, jeśli brytyjska strona nadal będzie tak tajemnicza. To nie oznacza ujawniania szczegółów, które mogłyby zaszkodzić źródłom wywiadowczym, ale rząd musi poprawić swoją komunikację i być bardziej otwarty przed Brytyjczykami” – czytamy w artykule.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej