Znamy plan obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej autorstwa Jerzego Kaliny na placu Piłsudskiego w Warszawie (fot. PAP/Adam Guz)

10 kwietnia w rocznicę katastrofy smoleńskiej w Warszawie zaplanowano państwowe obchody, uroczystości przygotował też stołeczny ratusz – zapowiedziała dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy Ewa Gawor.

Tak osiem lat po katastrofie wygląda Smoleńsk

10 kwietnia tego roku mija osiem lat od katastrofy smoleńskiej. Jak po katastrofie wygląda Smoleńsk i lotnisko Siewiernyj? W jakich warunkach...

zobacz więcej

Poinformowała, że dotychczas na 10 kwietnia w Warszawie zaplanowano pięć zgromadzeń. – Zgłoszono osiem zgromadzeń publicznych. Z jednego wycofał się sam organizator; w jednym przypadku organizator dostał zakaz; w kolejnym – wniosek pozostał bez rejestracji. Formalnie na tę chwile jest zarejestrowanych pięć zgromadzeń publicznych – wyliczyła.

Gawor powiedziała podczas konferencji prasowej, że uroczystości państwowe rozpoczną się od mszy w intencji ofiar katastrofy o godz. 8 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. – Po mszy, tak jak właściwie co miesiąc, apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Również tego dnia odbędzie się m.in. składanie wieńców m.in. na cmentarzu Powązkowskim – zapowiedziała.

– Po południu o godz. 15.30 rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych, na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego. Zostanie odsłonięty pomnik ofiar tragedii smoleńskiej, nastąpi też wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – dodała Gawor.

Gawor poinformowała też, że o godz. 19 zostanie odprawiona msza w bazylice Archikatedralnej. – Po niej marsz pamięci, trasą wszystkim znaną (od pl. Zamkowego do Pałacu Prezydenckiego), która w tym przypadku będzie trochę przedłużona (do pl. Piłsudskiego) – zaznaczyła.

10 kwietnia odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej

Filmy, koncert, przemówienia, msze święte i modlitwy. Uroczyste odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej zapowiedziano na wtorek 10 kwietnia,...

zobacz więcej

Gawor poinformowała, że organizatorem państwowych obchodów jest wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wstęp na teren uroczystości państwowych – jak zaznaczyła – ze względów bezpieczeństwa ma być „reglamentowany”, a „zasady i sposób dystrybucji wejściówek czy zaproszeń przygotowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Główne uroczystości będą zabezpieczane przez służby podległe MON i MSWiA, do działań włączona zostanie Straż Miejska.

Obchody organizowane przez ratusz zaplanowano przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim. Modlitwę odmówić mają przedstawiciele trzech wyznań chrześcijańskich, zostaną złożone kwiaty. O 8.41 – w godzinę katastrofy – zostanie odegrany utwór „Cisza”. Przez cały dzień wiele ulic i placów będzie wygrodzonych i całkowicie zamkniętych dla ruchu, także pieszych. Policja ustawi kilka kilometrów barier, m.in. na pl. Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu i pl. Piłsudskiego.

10 kwietnia wygrodzone barierkami będą m.in. pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej i pl. marszałka Piłsudskiego. Przez cały dzień zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał m.in. na ulicach: Boleść, Brzozowa, Celna, Jezuicka, Kanonia, Dziekania i Bednarska. Autobusy będą kursowały objazdami; zmienią się trasy linii 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E-2 i N44.

źródło:

Zobacz więcej